Dünyada 29 Ekim coşkusu

Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümü birçok ülkede düzenlenen çeşitli törenlerle kutlanıyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 29.10.2009 10:20 ABONE OL
Amerika Birleşik Devletleri'nde Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümü düzenlenen çeşitli törenlerle kutlanıyor. New York'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bu sabah düzenlenecek törende Wall Street'e Türk bayrağımız dalgalanacak. New York'un ünlü finans merkezi Wall Street Bowling Green Park'a bu yıl dokuzuncusu yapılacak törende, İstiklal marşımız eşliğinde Türk bayrağımız göndere çekilecek.

Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Ertuğrul Apakan da New York Türkevinde Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümü nedeniyle bir resepsiyon verecek. Resepsiyona Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin büyükelçileri ile Birleşmiş Milletlere bağlı çeşitli kuruluşların temsilcileri de katılacak. Akşam saatlerinde ise New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Waldorf Astoria Otelinde Cumhuriyetimizin Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir resepsiyon verecek.

ABD'de düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri diğer eyaletlerde düzenlenecek çeşitli törenlerle de kutlanıyor, bu etkinlikler çerçevesinde, Connecticut eyaletinin başkenti Hartford "ta Tarihi Meclis Salonunda Cumhuriyetin 86. kuruluş yıldönümü nedeniyle 30 ekim Cuma günü bir resepsiyon düzenlenecek.

ABD'de Cumhuriyeti Bayramı, New Jersey, Albama, Florida, Arizona, Illinois, Teksas, Ohio, Massachusetts, Kaliforniya ve diğer eyaletlerde, çeşitli Türk organizasyon ve dernekleri tarafından düzenlenen çeşitli törenlerle kutlanılacak.

CUMHURİYET BAYRAMI KAZAKİSTAN'DA DA KUTLANDI
Cumhuriyet'in kuruluşunun 86. yıl dönümü, Kazakistan'ın başkenti Astana'da da kutlandı.

Başkentteki Şahlan İlköğretim Okulunda Cumhuriyet'in kuruluşunun 86. yıl dönümünde tören düzenlendi.

Astana'da yaşayan Türklerin çocuklarının eğitim gördüğü okuldaki törene öğrenciler ve veliler katıldı
İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşuyla başlayan törende öğrenciler şiir okudu, skeç ve oratoryo sergilendi ve Cumhuriyet'in kuruluşunu anlatan bir video klip gösterildi.

TÜRKMENİSTAN'DA 29 EKİM COŞKUSU
Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıldönümü, Türkmenistan'da da büyük bir coşku ile kutlandı. Başkent Aşkabat'taki Atatürk İlköğretim Okulu'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı törenine; Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, elçilik çalışanları, Türk işadamları, öğrenci velileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak okulun bahçesindeki Mustafa Kemal Atatürk'ün büstüne çelenk koyuldu. Ardından Türk şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Büyükelçi Bıçaklı ve Eğitim Müşaviri Ömer Kalay günün anlamını ifade eden konuşmalar yaptılar.

Büyükelçi Hüseyin Avni Bıçaklı törendeki konuşmasında, Cumhuriyet bayramını Türkmenistan'da kutlamanın gurur verici olduğunu kaydetti.

Törende, okulun öğrencileri tarafından hazırlanan program ilgiyle izlendi. Minik öğrencilerin hazırladığı gösteriler programa ayrı bir renk katarken, misafir Türkmen okul öğrencilerinin milli halk oyunları izleyicileri coşturdu.

Büyükelçi Bıçaklı program sonunda, öğrenciler arasında yapılan kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi.

Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçiliği, akşam da President Oteli'nde resepsiyon verecek.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI BAKÜ'DE DE KUTLANDI
Cumhuriyetin 86. kuruluş yıl dönümü, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında Azerbaycan'ın 1918 yılında Ermeni ve Rus güçlerinin elinden kurtarılması sırasında şehit olan Türk askerlerinin anısına dikilen Türk Şehitliği'nde askeri bando eşliğinde tören düzenlendi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, şehitlik anıtına çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Büyükelçi Kılıç, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının askeri bando eşliğinde okunmasından sonra Şehitlik Özel Defterini imzaladı.

Kılıç, deftere, ''Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aziz ve kahraman şehitlerimiz Cumhuriyetimizin 86'ncı yıl dönümünü Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte Azerbaycan'da gurur ve heyecanla kutlamanın ayrıcalığını yaşıyoruz'' diyerek, şöyle devam etti:

''Sonsuzluğa akıp giden yolda hey yıl Cumhuriyet Bayramını daha büyük onur, mutluluk, huzur ve refah içinde kutlamaya çalışacağız.Aziz Şehitlerimiz canlarınız pahasına kurtardığınız bu topraklarda kurulan Azerbaycan bugün dünyada saygın bir yere sahiptir. Sizler Türk ve Azeri bayraklarının gölgesinde uyuyunuz. Kardeş iki ülkenin dayanışması ve birliği sonsuza kadar devam edecektir. Manevi huzurlarınızda saygı ve şükranla eğiliyoruz, ruhlarınız şad olsun''

Kılıç ve törene katılan Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş ve çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, daha sonra Şehitlik Anıtı çevresinde Türk şehitlerinin isimlerinin yer aldığı plaketlere kırmızı karanfil bıraktı.

Büyükelçi Kılıç, Tuğgeneral Ayaş diğer katılımcılarla birlikte, Azerbaycanlı şehitler anısına kurulan Şehitler Hıyabanı'na geçerek, buradaki "Ebedi Meşale" anıtına da çelenk koydu ve şehitler için saygı duruşunda bulundu.

Türk Şehitliği ve Şehitler Hıyabanı'nda düzenlenen törene Azerbaycan'da faaliyet gösteren Türk iş adamları derneklerinden TÜSİAB ve ATİB temsilcileri de katıldı.

Bakü'deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Azerbaycan'da faaliyet gösteren ilk ve orta öğretim okulları tarafından kutlama şenliği düzenlendi.
Büyükelçi Kılıç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bu akşam Gülistan Sarayı'nda bir resepsiyon verecek.

Resepsiyona Murat Mercan ve beraberindekilerin de katılması bekleniyor.

BREMEN KENTİNDE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü, Hannover Başkonsolosluğu, Bremen Eyalet Hükümeti, Türkiye'nin Bremen Fahri Konsolosu ve Bremen Türk-Alman Toplumu'nun Bremen Belediye sarayında verdiği resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Hannover Başkonsolosu Aydın İlhan Durusoy ve eşi Semra Durusoy, Bremen eyaleti Çevre ve Avrupa İlişkilerinden sorumlu Bakanı Dr. Reinhard Loske, Türkiye'nin Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Vierkötter, Alman-Türk Toplumu Başkanı Annedore Windler, Bremen'in eski Meclis Başkanı Reinhard Metz, Türkiye'nin eski Bremen Fahri Konsolosu Karl H. Grabbe, Bremen Eyalet Parlamentosunun Türk kökenli milletvekilleri Şükrü Şenkal, Mustafa Güngör (SPD), Mustafa Kemal Öztürk (Yeşiller), bilim adamları, bürokratlar, din görevlileri ve sivil toplum örgüt temsilcilerinden oluşan çok sayıda davetli katıldı.

Bremen Eyaleti Çevre Bakanı Reinhard Loske, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladıktan sonra, kutlamanın belediye sarayında düzenlenmesinin nedenlerinin başında, Türkiye'ye olan tarihi dostluğa saygının bulunduğunu belirtti.

"Türkiye, köklü tarihi ile modern bir devlettir" diyen Loske, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 40 yıl sonra iş gücü olarak Almanya'ya gelen Türklerin, Alman ekonomisinde bir mucizenin gerçekleşmesine neden olduklarına dikkat çekti.

Başkonsolos Durusoy da yaptığı konuşmada, 86 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, millet iradesine dayanan ilk bağımsız devlet olduğunu belirterek, "Her şeyden önce demokratik bir hukuk devleti olarak varlığını ortaya koymuş, çağdaş ve modern bir devlet anlayışını benimsemiştir" dedi.
Alman-Türk Toplumu Başkanı Annedore Windler de Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve ilkeleri hakkında bilgi verdi.

Resepsiyonda, Koray Arslan ve grubu Baba Makkas'ın yaptığı canlı müzik eşliğinde 'Memleketim' şarkısı birlikte söylendi.