Pakistan'da patlama: 100 ölü

Peşaver kentinde kalabalık bir pazar yerinde patlayan bomba yüklü araç çoğu kadın ve çocuk 100 kişinin ölümüne yol açtı. Saldırı ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Pakistan ziyaretinin başladığı gün gerçekleşti

Pakistan'ın kuzeydoğusundaki Peşaver kentinde patlayan bir bomba yüklü araç 100 kişinin ölümüne ve 200 kadarının da yaralanmasına yol açtı. Peşaver'in Peepal Mandi bölgesindeki patlamada ölenlerin ve yaralananların çoğunun kadın ve çocuk olduğu bildirildi. Yerel Lady Reading hastanesinin baş hekimi Abdül Hamed Afridi yaralılardan 30'unun durumunun çok ağır olduğunu belirtti. Patlamadan sonra çöken iki katlı bir binanın enkazında da birçok kişinin olduğu belirtiliyor. İtfaiye görevlileri yangınları söndürmeye çalışırken sivil kurtarma ekipleri de enkazdan kurban çıkarıyorlar. Patlamada 500 metre ilerdeki binaların camlarının kırıldığı belirtildi. Peşavar kentinin bomba imha ekibinin başı Shafkat Malik DPA haber ajansına bombada 150 kilogram patlayıcı kullanıldığını belirtti.

'KÜRESEL BARIŞA TEHDİT'
Patlamanın sorumluluğunu henüz hiçbir grup üstlenmese de Pakistan'ın Güney Veziristan'da Taliban karşıtı operasyondan sonra grubun sivil hedeflere olan saldırılarının arttığı biliniyor. Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi dün yaptığı açıklamada Taliban'ın sivillere saldırmasının hükümetin ülkeye barış getirme azmini kıramayacağını söyledi. İran'da olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pakistan'daki saldırıdan üzüntü duyduğunu belirtti. "Bildiğiniz gibi buraya Pakistan'dan geldik ve geldikten sonra ardımızdan bugün orada yine bombalar patladı," diyen Erdoğan bu tip saldırıların küresel barışı tehdit ettiğini belirtti. Erdoğan bu tip saldırılara karşı ortak mücadele platformu oluşturulması gerektiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN