Danimarkalı ünlüler de magazincilerle savaşıyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Danimarka'da aynı anda birbirine tıpatıp olmasa da çok benzeyen iki olay meydana geldi. Türkiye'dekini kısaca hatırlatayım, zira siz Türk gazete okuyucuları olayların ayrıntısını biliyosunuz. Sinema sanatçısı Timuçin Esen'in bir gece kulübü çıkışında magazin muhabirleriyle kavga etmesi ve ardından gazetelere bazı sanatçıların verdiği ilan magazin muhabirleri ile "sanatçıları" karşı karşıya getirdi.
İlanda yer alan metni kimin yazdığının merak edilmesiyle başlayan tartışmada, ilanın parasını kimin ödediği ve ilanda imzası bulunan isimlerin bundan sonra televizyon ekranlarında veya gazete sayfalarında isimlerinden bahsilip bahsedilmeyeceği konuşuluyor.
Bu olayın bir benzeri Danimarka'da yaşandı. Hakkında geçtiğimiz günlerde oto hırsızlığı yaptığı yolunda bir haber yapılan Anders Bircow adlı komedi sanatçısı ve Jeppe Söe adında bir spiker magazin basının uydurma ve asılsız haberlerinden bıktıklarını bildirerek bir internet sitesi açtılar. Sitede, magazin basınında haklarında asılsız haber veya dedikodu çıkan siyasetçiler, sanatçılar, mankenler, işadamları, sosyete mensupları, köşe yazarları, kısacası kamuoyunun gündeminde olan herkesin haklarında çıkan yazıları tekzip edebilmesine olanak tanınıyor. Bu siteden olayların gerçek yüzünü hayranlarına, sevenlerine anlatabilecek ünlüler.
Adresi, Türkçeye "Doğru olabilir mi?" şeklinde çevirebileceğimiz bir cümlenin Danca çevirisinden ibaret kandetvirkeligpasse.dk adlı siteye hali hazırda bir çok ünlü kaydını yaptırmış durumda.
Siteye kaydını yaptıran ünlülerin de kimliklerini ispat etmeleri için bir yöntem bulunmuş. Bu kişiler ellerinde tuttukları küçük bir kağıt parçasına sitenin adını yazacaklar ve bunu ellerinde tutarak poz vererek, fotoğraflayarak abone formuna bu resmi iliştirecekler.
Siteye firmalar da kaydını yaptırabiliyorlar. Verdikleri hizmet ya da piyasaya sürdükleri ürünlerle ilgili veya çalışma yöntemleri ile ilgili karalayıcı haberlere kendileri cevap verebilmek için böyle bir yolu tercih edeceği düşünülüyor firmaların.
Danimarka'da magazin basını İngiltere'de olduğu gibi kıraliyet ailesi üyelerinin açığını gözetmiyor. Kraliyet ailesi ile ilgili bu tür haberler yapılsa bile halk buna rağbet etmiyor.
Bu yüzden olmalı ki Danimarka'da özellikle sosyete ve eğlence dünyasının üyeleri magazin basının eline düşerlerse gerçekten turşuları çıkarılıyor.
Özellikle ünlü kişilerin ölümcül hastalıklarını deşifre etmek gibi iğrenç bir alışkanlığa sahip Danimarka magazin basınına karşı başlatılan bu uygar mücadele bakalım başarıya ulaşacak mı? Gerçi böyle bir sitenin başarısının nasıl ve ne ile ölçüleceği de tam olarak bilinmiyor, ama şunu söyleyebiliriz Danimarka magazin ve dedikodu basını bu sitenin oluşturulması karşısında site üyelerinin haberlerine yer vermeyiz gibi bir tehdit savurmadılar. Kimbilir Türkiye'de de önümüzdeki günlerde ünlülerin dertlerini anlatabilecekleri bir site açılır.


BİZE ULAŞIN