Haber turu

Perşembe 30.10.2009
Güncelleme: Cuma 30.10.2009
ABONE OL
Çocuklara geri dönüş hakkı
AVRUPA Adalet Divanı aileleriyle birlikte kesin dönüş yapan Türk çocuklarına süresiz oturma izni verilmesi gerektiğini savundu. Adalet Divanı, henüz 14 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye dönen Ümit Bekleyen isimli genç bir kadının davasını ele aldı. 1999'da Berlin'e gelen ve burada üniversiteyi bitiren Bekleyen, 2005'te sürekli oturma izni istedi. Ancak Berlin Eyaleti, Türkiye ile olan ortaklık sözleşmesinin sadece ülkede yaşayan ailelerin çocuklarını kapsadığını ileri sürdü ve oturma izni vermedi. Divan, üç yıl bir AB ülkesinde yaşayan bir Türk ailenin çocuğunun, bu ülkenin iş piyasasına girme ve süresiz oturma hakkına sahip olduğuna karar verdi. İsmail EREL FRANKFURTİran'dan UAEK'ye gizli cevap
MERKEZİ Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), zenginleştirilmiş uranyum ile ilgili önerisi hakkında İran'dan "ilk cevabı" aldığını açıkladı. UAEK'nın Başkanı Muhammed El Baradei ayrıntılı bilgi vermeyerek, İran'dan aldıkları olumlu yanıtla yakında bir anlaşmaya varılabileceğini bildirdi. UAEK'nın önerisine geçen Cuma cevap vermesi gereken İran düne kadar bekledi.

60 kişi bomba için tutuklandı
IRAK'IN başkenti Bağdat'ta pazar günü düzenlenen ve 153 kişinin ölümüne 500 kadar kişinin yaralanmasına neden olan intihar saldırılarının ardından dün 60'tan fazla güvenlik servisi görevlisinin tutuklandığı bildirildi. Bağdat'taki güvenlik güçlerinin sözcüsü Tümgeneral Kasım Atta, aralarında 11 subayın da bulunduğu güvenlik servisi elemanının saldırıların düzenlendiği bölgede görevli olduğunu belirtti. Atta 11 subay ile 50 güvenlik servisi elemanının tutuklanması talimatı verdiğini kaydetti.