KKTC'deki bazı okullarda eğitime ara

KKTC'de görülmeye başlanan domuz gribi vakaları ile gribal enfeksiyon vakalarının artması nedeniyle, bazı okullarda eğitime ara verildi.

KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesine (YDÜ) bağlı kreş, ilkokul ve kolej kısımları ile Girne'deki 23 Nisan İlkokulu, Lefkoşa'daki Şht. Ertuğrul İlkokulu ve Girne Çatalköy İlkokulunda eğitime 4 Kasım Çarşamba günü sonuna kadar ara verildi.

''24 NUMUNEDEN 20'Sİ POZİTİF''
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, geçen hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri Türkiye'ye A/H1N1 virüsünün tespiti amacıyla yollanan toplam 24 numuneden 20'sinin pozitif çıktığını açıkladı.

Domuz gribi vakalarının görüldüğü okullardaki öğrencilerin dün akşamdan itibaren hastanelere yaptığı başvuru sayısında artış gözlemlendiğine işaret eden Akçaba, kontrol sonuçlarına bağlı olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları istişare sonucunda adı geçen okullarda eğitime bir süre ara verdiklerini belirtti.

Akçaba, Dünya Sağlık Örgütü'nün yüzde 10'un üzerinde vaka görülmesi halinde okulların kapatılmasını önerdiğini anımsattı.
BİZE ULAŞIN