İran'da 4 gazeteci gözaltına alındı

İran'da üçü yabancı dört gazetecinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cuma 06.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 06.11.2009 13:06
ABONE OL
Fars Haber Ajansı, ABD'nin Tahran Büyükelçiliğinin İranlı öğrencilerce basılmasının 30. yıl dönümünde başkentte düzenlenen törenleri izinsiz takip eden iki Kanadalı, bir Japon ve bir İranlı gazetecinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gazetecilerin töreni takip için ilgili birimlerden izin almadan görüntü ve fotoğraf çektiği ve bilgi topladığı belirtildi.

Gazetecilerle ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

DANİMARKA GAZETECİLER SENDİKASI: "İRAN'DA DANİMARKALI BİR ÖĞRENCİ TUTUKLANDI"
Danimarka Gazeteciler Sendikası, İran'da Danimarkalı bir öğrencinin tutuklandığını açıkladı.

Sendikadan yapılan açıklamada, İran siyaseti üzerine tez çalışması yapmak için bu ülkeye giden gazetecilik öğrencisi ve sendikanın üyesi Niels Krogsgaard'ın, önceki gün Tahran'da düzenlenen gösteriyle bağlantılı olarak tutuklandığı bildirildi.

Açıklamada, Danimarkalı öğrencinin yaşıyla ilgili bilgi verilmezken, Krogsgaard'ın İran'daki cezaevindeki yerinin, merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun yardımıyla öğrenildiği belirtildi.

Fars Haber Ajansı, ABD'nin Tahran Büyükelçiliğinin İranlı öğrencilerce basılmasının 30. yıl dönümünde başkentte düzenlenen törenleri izinsiz takip eden iki Kanadalı, bir Japon ve bir İranlı gazetecinin gözaltına alındığını duyurmuştu.