Askeri üste katliam: 13 ölü

Teksas eyaletindeki Fort Hood askeri üssünde 13 askerin ölümü, 30'unun yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı düzenleyenin yaralı olarak yakalandığı, daha önce şüpheli olarak gözaltına alınan iki askerin de sorgularından sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Cuma 06.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 06.11.2009 14:26
ABONE OL
Üs sözcüsü Korgeneral Bob Cone, saldırıdan sorumlu tutulan Binbaşı Malik Nadal Hasan'ın daha önceki açıklamalardakinin aksine ölmediğini, yaralı olarak yakalandığını ve halen gözaltında bulunan Hasan'ın sağlık durumunun istikrarlı olduğunu söyledi.Cone, ''soruşturma halen sürüyor, ancak ilk tespitlerimize göre ateş eden sadece bir kişi. O da ölmedi ve şu anda gözaltında'' dedi.

Fort Hood askeri üssüne dün düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 13'e yükseldi.Daha önce yapılan açıklama, 12 kişinin öldüğü ve 31 kişinin yaralandığını bildirilmişti.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Üssün bir sözcüsü, yaralı sayısının şu an 30 olduğunu belirtti, ancak orduda psikiyatr olarak çalışan saldırgan hakkında bilgi vermedi.

Amerikalı yetkililer, Fort Hood'a yapılan silahlı saldırının, bugüne dek bir Amerikan askeri üssünde düzenlenen en kötü saldırı olduğunu bildirdi.

Öte yandan, orduda psikiyatrist olarak çalışan Hasan'ın internet yazışmalarında intihar bombacılığı ve benzeri tehditlerin dile getirilmesi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce yetkililerin dikkatini çektiği bildirildi.

Hasan'ın 6 yıldır Washington'daki Walter Reed Ordu Tedavi Merkezi'nde görevli olduğunu belirten yetkililer, buradaki performansından memnun olunmaması nedeniyle temmuz ayında Fort Hood'a transfer edildiğini söyledi.

Daha önce ise, Hasan'ın denizaşırı göreve gideceği için üste bulunduğu ileri sürülmüştü. Birlikte çalıştığı arkadaşlarına göre Hasan, Başkan Barack Obama'nın Afganistan ve Irak'taki askerleri geri çekeceğini umuyor, savaştan yana olan arkadaşlarıyla tartışmalarında da bu yöndeki fikrini şiddetle savunuyordu.

ABD'nin Irak ve Afganistan'a intikal edecek askerlerin toplandığı üs olarak bilinen Fort Hood üssündeki saldırıda 13 kişi ölmüş, 30 kişi yaralanmıştı.

ABD BAŞKANI OBAMA: ''ŞİDDETİN DEHŞET VERİCİ DIŞAVURUMU''
ABD Başkanı Barack Obama, Teksas eyaletindeki Fort Hood Askeri Üssü'nde 13 askerin ölümü, 30'unun yaralanmasıyla ilgili saldırıyı, ''şidetin dehşet verici yansıması'' olarak değerlendirdi.

Barack Obama, yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin tüm ayrıntıları henüz bilmediğini, ancak hükümetin konuyla ilgili her sorunun yanıtını bulacağını vaadetti.

Amerikan askerlerinin, ülkelerinden uzakta, denizaşırı bölgelerde ölmelerinin bir trajedi olduğunu belirten Obama, ancak askerlerin kendi ülkesindeki bir üste ölmelerinin çok daha dehşet verici olduğunu söyledi.

SALDIRIYLA İLGİLİ KİMİ AYRINTILAR
''Dünyadaki en büyük askeri üs'' olarak da bilinen ve ABD'nin Irak ve Afganistan'daki operasyonlara intikalinin çıkış noktası olarak kullanılan Fort Hood Üssü'ndeki saldırıyı düzenleyen asker öldürülürken, iki askerin de ''kuşkulu'' olarak tutuklandığı bildirildi.

Saldırıdan sorumlu askerin subay olduğunu ve Irak'a gönderilmek üzere olduğu bildirilirken, saldırının yapıldığı Askeri Hazırlık Merkezi'nin denizaşırı göreve gidecek askerlerin son sağlık kontrollerinin yapıldığı tıbbi merkez olduğu kaydedildi.