Rusya'da askeri uçak düştü, 11 kişi kayıp

Rusya'nın uzak doğu bölgesinde Tu-142 M3 tipli askeri uçak denize düştü.

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 16:46
ABONE OL
Uçağın enkazı ile ilgili aramalar devam ederken içinde bulunan 11 yolcunun tamamının ölmüş olabileceği kaydediliyor. Uçak Japon deniziyle Ohotsk denizi arasında kalan Sahalin Adası yakınında eğitim uçuşu yaparken radardan kaybolmuş ve Tatarski bölgesine düşmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Uzakdoğu Askeri Bölgesi Savcılığı yetkililerinin olayla ilgili özel soruşturma yaptığı kaydedildi. Uçak enkazına ulaşabilmek için denizde askeri dalgıçların arama yaptığı belirtildi.

Rus İnterfaks'a konuşan askeri yetkililer, düşen uçağın en son bin metre yükseklikte uçtuğunu da belirtti. Askeri yetkililer, bölgedeki radar sisteminin iyi çalışması sayesinde uçağın düştüğü yerin çabuk tespit ettiklerini de anlattı. Arama çalışmalarını Rus Pasifik Okyanusu Donanma Komutanı Amiral Konstantin Sidenko kontrol ediyor. Çalışmalarda askerlerin yanı sıra sivil görevliler de yer alıyor. Bölgeye Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Komsomolsk-Amur kent yetkilileri de seferber edildi.

UÇAK, TEKNİK ARIZA YÜZÜNDEN DÜŞMÜŞ OLABİLİR
Uzmanlar, uçağın teknik arıza yüzünden düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor. İnterfaks'a konuşan bir Rus askeri yetkilisi, "Teknik arızayı, uçak kazasının başlıca nedenlerinden biri olarak görüyoruz." dedi. Rus Pasifik Okyanusu Donanması, kazayla ilgili olarak Tu-142 M3 tipli uçakların kullanılmasını geçici olarak durdurdu.

Tu-142 M3 tipli uçaklar genellikle "denizaltı savar" olarak 1970'lı yıllardan bu yana önce eski Kızıl Ordu, sonra da Rus ordusunda sık sık kullanılmaya başlamıştı. 1968 yılında balistik füze taşıyan Amerikan nükleer denizaltılarına karşı koymak için oluşturulmuştu. 1971 yılında ise Sovyet deniz donanmasında kullanılmaya başlandı. Şimdiye kadar bu uçaklar iki kere kaza yaptı: 1976 ve 1984 yıllarında. Her iki kazada da toplam 14 kişi hayatını kaybetmişti. Uçak bomba, denizaltı savar ve gemi savar füze taşıma özelliği bulunuyor. Şu anda Rus ordusunda toplam 75 adet Tu-142 M3 tipli uçak bulunuyor.