Rusya'da milletvekillerine aşılanın çağrısı

Rusya'da A/H1N1 virüsünden ölenlerin sayısının 19'a çıkması üzerine paniğe kapılan bazı vatandaşlar maske ve ilaç almak için eczanelere akın ederken, Rusya Duması milletvekillerine aşılanmaları çağırısında bulunuldu

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 10:38
ABONE OL
Rusya Duması Sağlık Komitesi Başkanı'nın Birinci Yardımcısı Nikolay Gerasimenko, Duma'da milletvekillerine seslenerek domuz gribine karşı aşılanmaya çağırdı. Duma milletvekillerine yaptığı çağırıyla ilgili özel açıklamada bulunan Gerasimenko, milletvekillerinin her konuda halka örnek olması gerektiğini belirtirken "Yüksek risk grubunda bulunan milletvekillerinin öncelikli olarak aşılanması lazım" dedi.

Milletvekillerinin değişik toplantılara katılmak üzere sık sık seyahat ettiklerini ve çok sayıda insanla görüştüklerini belirten Grasimenko, "Tabii ki milletvekilleri yüksek risk grubunda bulunuyor. Bu nedenle milletvekili arkadaşlarımdan Duma'daki sağlık merkezine uğrayarak ilk önce normal gribe karşı ve iki hafta sonra ise domuz gribine karşı aşılanmalarını istedim. Çok sayıda milletvekili arkadaşım bu çağırıma uyarak aşılarını yaptırdılar. Ben de aşılandım. Bu şekilde topluma örnek olmaya çalışıyoruz" dedi.

Domuz gribinin ticari amaçlarla ortaya çıkarılmış bir virüs olduğunu düşünen İvan Vlasov
isimli vatandaş "Domuz gribinden korkmuyorum. Çünkü korkmam için somut bir neden yok. Bence söz konusu grip virüsü bilinçli olarak laboratuar ortamında hazırlanmış bir virüstür. Kriz ortamında bundan ticari çıkarlar için yararlanılmaktadır" şeklinde konuşurken, Svetlana Panfilova ise "Domuz gribiyle ilgili söylenenler bana çok abartılı geliyor. Ben şahsen hiç bir zaman eczaneye uğramam. Gripten korunmanın en iyi yolu doğru bir hayat tarzı sürdürmek ve vücudu grip virüsüne karşı etkili gıdalarla beslemektir" dedi.

Sergey Kravçenko ise "Domuz gribi söylentilerinin hiç bir aslı olamadığı kanaatindeyim. Kış mevsimine girerken havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Rusya'da her yıl grip salgını görülür. Bu normal bir olaydır. Bunun domuz gribiyle hiç bir alakası yok. Domuz gribiyle ilgili yalanlardan sonra ilaç fiyatlarının da zamlandığını görüyoruz. Aklı başında olan vatandaşların bu oyuna gelmemeleri gerekiyor. Ayrıca boşuna panik yapanların farklı hastalıklara yakalanma riski de artar" dedi.

Resmi rakamlara göre Rusya'da A/H1N1 virüsü 3 bin 122 kişi bulaşırken, Moskova'da görülen grip salgınında ise 105 bini çocuk olmak üzere 166 bin kişi rahatsızlandı. Bu arada grip tedavisinde kullanılan ilaçların fiyatlarının hızla artması üzerine bugün bir açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Başsavcılığı domuz gribinden ticari amaçlarla faydalanan çevreleri sert bir şekilde cezalandırma talimatı verdiği bildirildi.