Ulu Önder Selanik'te anıldı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Selanik'te, doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı.

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 14:59
ABONE OL
Türkiye'den gelen ziyaretçilerle Batı Trakyalı Türklerin katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk ile ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir, "Atatürk'ün Türk milletinin bağımsızlığına ve egemenliğine büyük önem verdiğini" vurguladığı konuşmasında, "Büyük Atatürk, ilkeleri, idealleri, başarıları ve kurduğu cumhuriyetle bize ışık tutan, siyasal, toplumsal ve kültürel hayatımızın her alanında gösterdiği hedeflere izinden gittiğimiz yüksek bir şahsiyettir" dedi.

Türkiye'den ve Batı Trakya'dan gelen öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Fevziye Mektepleri Ayazoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri de marşlar söyledi.

Bu arada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Süleyman Belen, Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ferit Özşen tarafından yapılan bronz Atatürk büstünü, Başkonsolos Özdemir'e teslim etti.

Yoğun yağış altında düzenlenen törene, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Fevziye Mektepleri Ayazağa Işık Okulu, Beşiktaş Koleji, İstanbul Erkek Lisesi, İskeçe Türk Birliği, Lozan Mübadilleri Vakfı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Bursa Osmangazi Belediyesi, İzmir Balkan Göçmenleri Derneği Bornova Şubesi'nden ziyaretçiler de katıldı.

ATATÜRK KKTC'DE DE ANILDI
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 71. yılında KKTC'de de törenlerle anıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin her alanda verdiği maddi ve manevi destekle KKTC'yi daha güçlü, daha huzurlu ve yaşam seviyesi daha üst düzey bir ülke yapmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Lefkoşa'daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Törende protokol sırasına göre anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilerek yarıya indirildi.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan Derviş Eroğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu ile diğer üst düzey komutanlar, bakanlar, siyasi parti lider ve temsilcileri, milletvekilleri, kurum, dernek ve okul temsilcileri katıldı.
Tören, Anıt Özel Defterinin, Cumhurbaşkanı Talat, Büyükelçi Fakılı ve KTBK Komutanı Korgeneral Zorlu tarafından imzalanmasıyla sona erdi.

Bu törenin hemen ardından, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Atatürk'ü anma törenine geçildi. Protokol, bu törene de katıldı.

AKM'deki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende, KTBK Komutanlığı mensubu Piyade Kurmay Yarbay Uğur Şahin, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına Başkatip Esin Çakır ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına da Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmeni Ayşe Güler Akın günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. Törende Atatürk'le ilgili marşlar da okundu.

TALAT'IN ANIT ÖZEL DEFTERİNE YAZDIKLARI

Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Talat, Anıt Özel Defterine şunları yazdı:

''Aramızdan ayrılışının 71. yılında yine huzurundayız.
Senin önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin bize her alanda verdiği maddi ve manevi destekle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni daha güçlü, daha huzurlu ve yaşam seviyesi daha üst düzey bir ülke yapmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.
Senin ilkelerinin ve devrimlerinin bize gösterdiği yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Aziz Atam, manevi huzurunda bir kez daha saygı ile eğiliyorum.''

BÜYÜKELÇİ FAKILI
Büyükelçi Şakir Fakılı da, deftere duygularını aktarırken, ebediyete intikalinin 71. yılında Türk ulusunun, Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin çizdi çağdaş uygarlık yolunda aynı inanç, kararlılık ve heyecanla ilerlediğini ve Atatürkçü düşünce ve ilkeleri ışığında, Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik ve bütünlük içerisinde sonsuza dek yaşatma azminde olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Fakılı şunları kaydetti:

''Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle gösterdiğin hedefler doğrultusunda güç ve gönül birliği içinde manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, aziz hatıranı bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.''

KORGENERAL ZORLU: ''ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ''
KTBK Komutanı Korgeneral Zorlu da deftere yazdıklarında Atatürkçü düşünce sistemine vurgu yaparak, şunları aktardı:

''Demokratik, laik, çağdaş ve evrensel değerlerden oluşan dokusu, birleştirici yapısı, bilimsel doğruların rehberliğini esas alan anlayışla 'Atatürkçü düşünce sistemi'nin; bağımsızlığın, ülkesi ve ulusuyla sonsuza dek bölünmez bir bütün olarak yaşamanın en temel unsuru olduğunun bilincindeyiz.
KTBK olarak yürekten inandığımız temel güç kaynağımız, tüm engellere karşın, Kurtuluş Savaşı'nı başlattığınız o yüksek ruhtur. Bizler, bu güçle, ilke ve devrimlerinizin ışığında, çağdaş uygarlık düzeyine giden yolda, bilim ve teknolojiyi rehber edinerek Türk ulusunun emrinde, onun güven kaynağı ve gururu olma kararlılığındayız. Türk ulusunun engin sevgi ve güvenine sahip, onun bağrından çıkan ve ulusunun övünç ve kıvanç kaynağı Türk ordusunun bir parçası olan KTBK; KKTC'de, barışın idamesi ve huzurun tesisi için kendisine tevdi edilen tüm görevleri üstün bir gayret, sarsılmaz bir azim ve coşkuyla yerine getirmekte, Mücahit Kıbrıs Türk halkı ile birlikte tarihi misyonuna devam etmektedir.''

Atatürk, KKTC'nin diğer bölgelerinde de törenlerle anıldı.

ATATÜRK, EBEDİYETE İNTİKALİNİN 71. YILINDA BAKÜ'DE ANILDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde yapılan törenle anıldı.

Törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törenden sonra büyükelçilikte Atatürk'ün fotoğrafları sergilendi.

ATATÜRK BİŞKEK'TE ANILDI
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te de anıldı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde (KTMÜ), "Atatürk Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü" adlı panel düzenlendi.

Panelde, bir dakikalık saygı duruşunun ardından iki ülkenin milli marşları okundu.

KTMÜ Genel Sekreteri Prof.Dr. İlhan Şahin başkanlığında yapılan panelde, Prof.Dr. Kasım Karahan, Prof.Dr. Esra Danacıoğlu, Doç.Dr. Ceenbek Alımbayev, Dr. Roza Abdukulova, Atatürk'ü farklı yönleriyle anlattı.

Panele, öğrencilerin yanı sıra Bişkek Büyükelçiliği mensupları katıldı.

Ayrıca, KTMÜ Konservatuvarı Müzik Bölümü öğretim görevlileri tarafından, Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

KTMÜ'deki "Atatürk Haftası" etkinlikleri kapsamında ayrıca, "Belge ve Fotoğraflarla Atatürk" sergisi açıldı.

ATATÜRK, TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Müsteşarı ve Geçici Maslahatgüzarı Volkan Işıkçı'nın konuşmasıyla başlayan törende, Ulu Önder'in manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Işıkçı, "Büyük Önder'in, ülkemiz, bölge ve dünya için yaptıklarından dolayı hala saygıyla anıldığını, insanlığa ve dünya barışına katkılarının günümüzde daha iyi anlaşıldığını" söyledi.

"Bir Türk olarak böyle bir lidere sahip olduğumuz için gururluyuz" diyen Işıkçı, "Atamızı, bir kez daha sevgi, saygı, hürmet ve özlemle anıyoruz" dedi.

Tahran Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Uğur Özbek de sinevizyon sunumu eşliğindeki konuşmasında, "Ulu Önder Atatürk'ün, 20. yüzyılın askeri dehası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişmez komutanı ve büyük bir devlet adamı olduğunu" söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" sözünü hatırlatan Kurmay Albay Özbek, Türk ulusunun özgürlük ve vatan sevgisine güvenerek Kurtuluş Savaşı'nın başlatıldığını ifade etti.
Albay Özbek, "Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla Türk Kurtuluş Savaşı'nın tüm dünya milletleri için örnek olduğunu" kaydetti.

Ulu Önder'in, Türk kadınına sosyal ve siyasi hakları bazı Avrupa ülkelerinden çok daha önce verdiğini hatırlatan Albay Özbek, "Türkiye'nin bütün olumsuzluklara rağmen, çağdaş medeniyet düzeyini yakalayan, dünyanın vazgeçilmez siyasi, askeri ve ekonomik bir gücü haline geldiğini" belirtti.

Kurmay Albay Özbek, Türk milletinin, Atatürk ilke ve inkılaplarını sonsuza dek korumaya yeminli olduklarını söyledi.

Törende, Büyük Önder'in hayatından kesitler sunan "Sarı Zeybek" belgeseli gösterildi.

Büyükelçilik ve bağlı birim mensuplarının da hazır bulunduğu törende, büyükelçilik binasındaki bayrak yarıya indirildi.

ATATÜRK ÇİN'DE ANILDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen bir törenle anıldı.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nde düzenlenen anma töreninde konuşan Büyükelçi Murat Salim Esenli, Atatürk'ün çok büyük bir lider olduğunu ve attığı adımlarla adının çok geniş coğrafyalarda halen konuşulduğunu söyledi. Esenli bunu, Atatürk'ün hedeflerinin isabetli ve belirlediği kavramların ve değerlerin evrensel oluşuna bağladı.

Esenli'nin konuşmasının ardından 09.05'te 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Elçilik binasındaki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Törene gelen Türk vatandaşları daha sonra Atatürk büstünün bulunduğu elçilik binasında topluca fotoğraf çektirdi. Bu arada, Pekin'de dün akşam başlayan kar yağışıyla Atatürk büstünün çevresi beyaza büründü.