Güney Kore ve Kuzey Kore çatıştı

'Uzak Doğunun düşman kardeşleri' olarak bilinen Güney Kore ve Kuzey Kore donanmaları arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 11:45
ABONE OL
Yonhap ajansının hükümet kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, her iki ülkenin batısında yer alan Sarıdeniz'de meydana gelen olayda, Kuzey Kore donanmasına ait bir geminin Güne Kore karasularını ihlal etmesi nedeniyle Güney Koreli bir savaş gemisinden ateş açıldı.

İki ülke arasında sınır anlaşmazlığının bulunduğu bölgede sabah saatlerinde meydana gelen çatışmada, Kuzey Kore gemisinin de açılan ateşe karşılık verdiği kaydedildi.

Çatışmada can kaybı bulunmadığı ifade edilen haberde, söz konusu gelişmenin ABD Başkanı Barack Obama'nın Asya ziyareti arifesinde olduğuna işaret edildi.

Aynı bölgede taraflar arasında 1999 ve 2002 yılları arasında çıkan çatışmalarda can kaybı da meydana gelmişti.

İKİ ÜLKE DE KARŞILIKLI ÖZÜR DİLENMESİNİ İSTİYOR
Kuzey ve Güney Kore arasında Sarı Deniz'de bu sabah çıkan küçük çaplı çatışmanın ardından, her iki ülke de karşı taraftan özür dilemesini istedi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre, Pyongyang kendi gemisinin sınırı geçmediğini, dolayısıyla Güney Kore karasularını ihlal etmediğini öne sürerek özür dilenmesini talep etti.

Haberde, sınırın kuzey tarafında bir devriye gemisinin, ne olduğu belirlenemeyen bir cisim saptadığını, devriye gemisi geri dönmekteyken Güney Kore gemilerince kovalandığını ve provokasyonla ateş açıldığını öne sürdü.Bu arada, Güney Kore ordusu da, Kuzey Kore'nin kendilerinden özür dilemesini istedi.

Güney Kore'den yapılan açıklamada, Kuzey Kore gemisinin karasularını ihlal etmesi üzerine önce sözlü uyarı yapıldığı, ardından ateş açıldığı, Kuzey Kore gemisinin de ateşe karşılık verdiği belirtiliyor. Verilen bilgilere göre, olayda can kaybı meydana gelmedi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki 1950-53 Kore Savaşı bir barış anlaşmasıyla değil, ateşkesle sona erdiğinden, iki ülke teknik olarak halen savaşta sayılıyor