Hindistan'da Hintçe yemin etti tartaklandı

Hindistan'ın Maharastra eyaletinin başkenti Mumbai'de eyalet meclisinde ülkenin milli dili Hintçe yemin eden milletvekili Abu Azmi rakip parti milletvekilleri tarafından tartaklandı.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 14:23
ABONE OL
Aşırı milliyetçi Maharastra Navnirman Sena (MNS) partisi milletvekilleri Hintçe yemin eden Samajvadi partisi milletvekili Abu Azmi'ye saldırdı. Azmi'nin önündeki mikrofonu söküp alan MNS milletvekili Ram Kadam Azmi'ye tokat attı. Mahaarstra eyalet meclisi, MNS partisi milletvekilleri Vasant Gite, Shishir Shinde, Ram Kadam ve Ramaesh Wasnjale hakkında eyalet meclisinde milletvekiline yakışmayan davranışlar sergiledikleri için 4 yıl siyasetten men edecek bir önerge hazırladı.

Hindistan merkezi hükümeti ile diğer siyasi partiler, MNS milletvekillerinin yaptığı hareketi kınarken Hindistan'ın milli dili olan Hintçe yemin etmek kadar doğal bir şeyin olmadığını dile getirdi. Hindistan'da özellikle merkezi ve eyalet meclislerinde resmi dil Hintçe ve İngilizce olarak kullanılıyor. 25 resmi dilin kullanıldığı eyaletler arası yazışmalar İngilizce yapılırken yerel dillerde konuşan milletvekillerin meclis konuşmaları simültane olarak İngilizce ve Hintçeye çevriliyor.

İNGİLİZCEYE İTİRAZLARI YOK
Hindistan'ın İstanbul'u olarak kabul edilen Mumbai şehrinin başkent olduğu Maharastra eyaletinde Maratha kökenli olan yerel halk Marathi dilini kullanıyor. MNS gibi radikal partiler, Marathi dilinin 'kuzeyin Hintçden üstün olduğunu iddia etmesi, geçtiğimiz aylarda da Mumbai'da değişik şekillerde gösterilere sebep olmuştu. Samajvadi partisi milletvekili Azmi, MNS'nin mecliste İngilizce yemin edecek milletvekillerine itirazları olmadığını ancak Hintçe yemin edecekleri tartaklayacaklarını ilan ettiklerini de öne sürdü.