Kanser tedavisinde yeni metot

Nanoteknoloji kanser hastalarına umut oldu. Hamburg Eppendorf Üniversite Hastanesi bilim adamları nanoteknoloji ile geliştirdikleri medikal olta ile kandaki kanser hücrelerinin yakalanıp insan vücudundan uzaklaştırılması hedefleniyor.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 17:43
ABONE OL
Yeni tedavi metodunun kanser tedavisinde yeni bir çığır açtığı Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından da tescillendi. Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın düzenlediği 'medikal teknoloji' yarışmasını medikal olta mucitleri Prof. Dr. Burkhard Brandt ve ekibi kazandı.

Kanser hastalarında ana tümörden kopan kanserli hücreler kan ile birlikte bütün vücuda dağılıp buldukları uygun yerlerde yeni tümörler oluşturuyorlar. Bu durum hastalığı ölümcül yapan nedenlerin başında geliyor. Saç telinin ellide biri inceliğinde olan nano-olta ana tümörden kopan kanserli hücreleri yakalıyor. Yakalanan kanserli hücrelerin incelenerek hastalığın gidişatı hakkında sürekli bilgi sahibi olmak mümkün. Yeni tedavi yönteminin birçok kanser hastasında olumlu sonuçlar vereceği ümit ediliyor.

Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bu yıl 11 başarılı projeye 5 milyon Euro'dan fazla bütçe ayırdı. Bunun 1,5 milyon Euro'su Nano Olta projesi için kullanılacak. Hamburg Eppendorf Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Jörg F. Debatin ve Bilim Senatörü Dr. Herlind Gundelach yarışmayı kazanan ekibi ayrı ayrı tebrik etti.