Prag'da dilenmenin de standardı var

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da dilencilik yapanlar, sertifika almanın yanı sıra özel bir duruş sergilemek zorunda kalıyor.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 16:31
ABONE OL
Dilencilik evrensel bir meslek olsa da bunu icra etme yöntemleri ülkeden ülkeye değişiyor. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da dilencilik yapmak isteyenler, öncelikle yetkili makamlardan sertifika almak zorunda. Ancak icra-i sanat eylemek için bu da yeterli değil, zira dilenciler dizleri üzerine çökmüş ve başları neredeyse yere değecek şekilde çalışmak zorundalar. Bu mecburiyetin, dilenciliği onur kırıcı bir meslek olarak gösterip heveslileri bu işten soğutmak için mi, yoksa dilencilerin rencide olmaması
için yüzlerinin saklanması inceliğinden mi getirildiği bilinmiyor. Bilinen tek şey, Prag dilencilerinin dünyanın başka yerlerindeki meslektaşlarından çok farklı çalıştıkları.

Çekler için sıradan bir ritüel olan bu dilenme yöntemi ise turistlerde şaşkınlığa neden oluyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında adeta turist akınına uğrayan Prag'da bu fırsatı kaçırmayan dilencilerin etrafında kümeler oluşuyor. Günlük hasılatları konusunda ser verip sır vermeyen dilencilerin yüz ifadelerinden ise hallerinden oldukça memnun oldukları anlaşılıyor.