Amerikalıların yeni kahramanı

ABD'nin Texas eyaletindeki Fort Hood askeri üssünde 5 Kasım'da 13 kişiyi öldüren, 42 kişiyi yaralayan saldırganı vuran iki çocuk annesi Çavuş Kimberly Munley, ülkenin yeni kahramanı oldu.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 09:57
ABONE OL
Ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'nin dün geceki programına katılan 34 yaşındaki Çavuş Munley, olay anını anlattı. Görgü tanıklarına göre, olay yerine gelen ilk gelen güvenlik güçlerinden birisi olan ve vurulmadan önce Fort Hood Askeri Üssü'nde psikiyatr olarak çalışan 39 yaşındaki Binbaşı Nidal Malik Hasan'ın üzerine ateş açan Munley, bilincini hiç kaybetmediğini ve kaybetmemek için uğraş verdiğini belirtti.

''Uyanık kalmaya ve olup biteni anlamaya çalıştım'' diyen yorgun yüzlü kadın polis, saldırı anons edildiğinde polis arabasını yıkadığını ve ne olduğunu anlayamadan derhal olay yerine gittiğini söyledi.
Saldırganı etkisiz hale getirmeyi başaran Çavuş Mark Todd'un yanında bulunan Munley, olay yerine geldiklerinde saldırganın yerini işaret eden birçok kişiyle karşılaştıklarını ve araçtan çıkıp tepeye doğru koşmaya başladığında mermilerin havada uçuşmaya başladığını anlattı.

Aldıkları eğitim sayesinde saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardıklarını bildiren Çavuş Munley, aldığı yaraların ardından nekahat döneminin iyi geçtiğini ve yakında normal yaşamına dönmeyi umduğunu söyledi.

Çavuş Todd da, bu olaydan önce 25 yıllık meslek hayatı sırasında silahını hiç kullanmadığını belirtti.

ELEKTRONİK POSTALAR
Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Amerikan istihbarat birimlerinin, Fort Hood saldırısının faili Nidal Hasan'ın köktendinci bir din adamıyla elektronik posta yoluyla mesajlaştığı konusunda kendilerini bilgilendirmediklerini bildirdi.

Askeri yetkili, saldırıyı soruşturan terörle mücadele ekibinde Pentagon'un temsilcisi bir uzmanın da bulunmasına karşın silahlı kuvvetler veya savunma bakanlığına ele geçen elektronik postalarla ilgili hiçbir bilgi verilmemesini eleştirdi.

Amerikan makamları, Nidal Hasan'ın geçen yıl Yemen'de yaşayan ve El Kaide ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen aşırılık yanlısı bir imamla temas kurduğunun saptandığını, ancak Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Hasan'ın gönderdiği elektronik postaların olası bir terörist saldırı ile ilgisinin olmadığı sonucuna vardığını belirtmişlerdi.