Domuz gribi ABD'de 4 bin can aldı

ABD federal sağlık yetkilileri, ülkede domuz gribinden ölenlerin sayısının, daha önce kullandıkları tahmini rakamların dört katı olan 4 bin civarında olduğunu, hatta büyük olasılıkla da 4 bini aştığını bildirdi.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 13:03
ABONE OL
ABD'de domuz gribinden ölenlerin sayısını bugüne kadar ihtiyatlı olarak 1000 civarında açıklayan Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi (CDC) yetkilileri bu hafta, A/H1N1 virüsünün yol açtığı hastalıktan ölenlerin sayısını daha kesin saptamak için çalıştıklarını belirtti.

İlk kez New York Times gazetesi tarafından duyurulan Merkezin verdiği rakamlara, domuz gribiyle bağlantılı zatürre ve bakteriyel enfeksiyonlardan ölenlerin dahil olduğu kaydedildi.

CDC, ilk kez Nisan ayında görülen A/H1N1 virüsünün yol açtığı hastalığa ABD'de milyonlarca kişinin yakalandığını belirtiyor.

ÇİN'DE ÖLÜ SAYISI 36'YA YÜKSELDİ
Çin'de domuz gribinden ölenlerin sayısı 36'ya çıktı.

Çin Sağlık Bakanlığı tarafından dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, son 48 saat içinde 3 bin 393 yeni vaka tespit edildiği bildirildi.

Bakanlık ülke çapında tespit edilen vaka sayısının 62 bin 800'ü geçtiğini duyururken, durumu ağır olan 285 hastadan 54'ünün iyileştiğini belirtti.

Açıklamada, düne kadar 10 milyon 900 bin civarında kişiye aşı yapıldığı ve esas olarak risk gruplarını kapsayan aşı kampanyası için 41 milyon doz aşı sağlandığı kaydedildi.

Uzmanlar, hızlı yayılma dönemine giren salgının Mart ayına kadar süreceğini belirtiyor.

FRANSA'DA DOMUZ GRİBİ İÇİN AŞI KAMPANYASI BUGÜN BAŞLIYOR
Fransa'da, domuz gribi A (H1N1) tehdidine karşı aşı kampanyası bugün başlıyor.

Sağlık Bakanı Roselyne Bachelot, televizyon kameraları önünde kendisi de aşı olarak, kampanyanın resmi startını verecek.

İlk etapta aralarında, hamile kadınlar, küçük çocuklar ve diğer risk gruplarının da içinde olduğu yaklaşık 6 milyon kişi aşı olacak.

Ülkede, anaokullarından liselere kadar 12 milyon öğrenciyi kapsayan aşı kampanyası 25 Kasımda başlayacak.

Okullardaki aşı kampanyası, "isteğe bağlı" olarak uygulanacak.

Fransa'da hükümet, yaz aylarında bütçeden 712 milyon avro ayırarak, 94 milyon doz aşı alınmasını kararlaştırmıştı.

DSÖ: "HASTALIK YAYILMAYA DEVAM EDECEK"
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribi salgınında ülkelerin başlangıçta okulların kapatılması gibi güçlü tedbirler alabileceğini ve bunun yayılmayı yavaşlatabileceğini ancak hastalığın her biçiminde yayılmaya devam edeceğini vurguladı.

DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, yaptığı açıklamada, A/H1N1 virüsünün yol açtığı hastalığın şimdiden oldukça yayıldığına işaret ederek, yaklaşık 200 ülkede domuz gribi vakası tespit edildiğini belirtti.

Ülkelerin hastalığın yayılmasına karşı aldığı okulların kapatılması ve uçak yolcuları gibi belirli gruplarda aynı belirtilerin görülmesi üzerine karantina uygulaması gibi tedbirlerle ilgili karşılaştırma yapmayı reddeden Hartl, ülkelerin alabileceği çeşitli tedbirlerin olduğunu söyledi. Hartl, "Ülkeler işleyeceğini düşündükleri tedbirleri almakta özgür" dedi.

Virüsün halk sağlığı sistemini alt üst edeceği düşünülen yerlerde, virüsün yayılmasını yavaşlatacak bir "halk sağlığı mantığı" olacağını belirten Hartl, atılacak adımların halk sağlığına dayanması ve insan haklarına saygı içermesi gerektiğini vurguladı.

Hartl, salgının ilk aşamasında alınabilecek ve büyük olasılıkla da yayılmasını yavaşlatacak bir dizi tedbir olduğunu ancak bunların virüsün yayılmasını durdurmayacağını kaydetti.