Haber turu

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Türkçe yüzünden kendini ateşe verdi
Bulgar Erkekleri Partisi'nin lideri Rosen Markov devlet televizyonunda yayınlanan Türkçe haber bültenine protesto olarak kendini ateşe verdi. Ulusal televizyon binasının önünde kendini ateşe veren lider yakındaki bir emniyet görevlisinin üzerine paltosunu atmasıyla herhangi bir zarar görmeden protestosunu bitirdi. Milliyetçilerin muhalefetine rağmen on dakikalık Türkçe haber bülteni 1990'ların sonunda başlamıştı.

Taraflar İngiliz önerisine soğuk
İngiltere'nin, Kıbrıs'ta çözüm halinde, Kıbrıs'taki iki askeri üssünden bir miktar toprak vereceğini açıklaması iki taraftan da destek görmedi. KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu gazetecilerin soruları üzerine, "İngiltere bunu söyler de gerçekleştirir mi bilmiyorum." diye konuştu. Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, İngiliz önerisini inceleyeceklerini, ancak Rum tarafının ilave bir teşvike ihtiyacı bulunmadığını söyledi.

Bask partisine ikinci ret
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İspanyol mahkemelerince yasaklanan, Bask partisi Batasuna tarafından yapılan temyiz başvurusunu reddederek, tüm itiraz yollarını kapattı. Strazburg'da faaliyet gösteren AİHM, 30 Haziran'da Batasuna'nın kapatılmasının "toplantı ve örgütlenme" haklarını ihlal etmediğine hükmetmişti. Davanın "yeniden görüşülmesi" reddeden temyiz mahkeme, ilk kararında direndi.