Crowley: Türkiye'nin İran'la güçlü ilişki kurması faydalı

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Crowley, Türkiye'nin bölgede artan rolüne dikkat çekti ve İran'ın nükleer programıyla ilgili kaygılarını yineledi

Pazar 15.11.2009
ABONE OL
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, Türkiye'nin İran, Irak, Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerle olan ilişkileri bakımından bölgede çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Washington'daki Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Crowley, Türkiye'nin giderek genişleyen bu pozisyonuna değer verdiklerini ve aralarındaki diyaloğu sürdüreceklerini belirtti ve bölgesindeki diğer ülkelerle temasları bakımından çok yapıcı bir rol oynadığını kaydetti. Türkiye-İran ilişkilerine de değinen Crowley, "Türkiye'nin sanırım son dönemlerde İran ile ilişkilerini güçlendirme yönünde girişimleri oldu. Bunun faydalı olduğunu düşünüyoruz, çünkü İran hükümetine sorumluluklarını ve bölgede daha yapıcı rol oynaması gerektiğini hatırlatan çeşitli sesler olmalı" dedi. Crowley, "Elbette İran'ın nükleer programıyla ilgili kaygılarımızın dedikodu olduğunu düşünmüyoruz, bunlar gerçek. Nitekim uluslararası denetçiler bu nedenle, Kum'da yeni ortaya çıkarılan tesisteydiler ve incelemelerinin sonuçlarına dair raporun bu ayın ilerleyen günlerinde açıklanmasını dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ARABULUCU ROLÜ ÖNEMLİ

Crowley, Türkiye'nin arabuluculuğundaki İsrail- Suriye görüşmelerinin yeniden başlaması olasılığı ve ABD'nin konuya bakışına dair bir soruyu yanıtlarken de, Türkiye'nin geçmişteki arabuluculuk rolüne değer verdiklerini, bu süreci yararlı gördüklerini belirtti.