Kolombiya-Venezuela gerginliği

Kolombiya, cuma günü topraklarında ele geçirdiği 4 Venezuelalı askeri, iki ülke arasındaki gerilimi yatıştırma çabaları çerçevesinde iade edeceğini açıkladı.

Pazar 15.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009 11:53
ABONE OL
Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, cuma günü El Aceitic'de ele geçirilen Venezuela Ulusal Muhafızları'nda görevli 4 askerin evlerine gönderileceklerini söyledi.

Uribe, geri gönderilecek askerler için "Onlar bir mesaj taşıyacak. Kardeş Venezuela halkı için burada bir yakınlık olduğunu gösteren bir mesaj" dedi.

Kolombiya istihbarat servisi DAS, donanmalarının 4 Venezuelalı askeri cuma günü El Aceitic sınır hattında yakaladığını, askerlerin Venezuela ordu üniformalarının da bulunduğu bir tekneyle seyahat etmekte olduklarını bildirdi.

DAS, Venezuelalı yetkililerin de, bu ülkede gözaltına alınan bir vatandaşlarını bırakmalarını umduğunu belirtti.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, geçen hafta, ABD'nin Venezuela-Kolombiya savaşını kışkırtabileceğini belirtmiş, ordu komutanlarından olası bir savaş için her zaman hazır durumda olmalarını istemişti.

Chavez, Bogota ile Washington arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşmasıyla, Kolombiya'nın Amerikan güçleri için ülkesinde daha fazla üs olanakları sağlamasının, bölgesel istikrarı tehdit ettiğini savunuyor.

Washington yönetimi, Uribe'yi, Chavez ve Kolombiya ile sınırı olan Ekvador'un Devlet Başkanı Rafael Correa gibi diğer sosyalist liderlere karşı tampon olarak görüyor.