"Babam beni teröristlere sattı"

Mumbai terör saldırılarının tutuklu sanığı Ajmal Amir Kasab'ın babası tarafından teröristlere satıldığını söylediği bildirildi.

Pazartesi 16.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 16.11.2009 10:37
ABONE OL
Times of India gazetesinin haberine göre 26 Kasım 2008'de düzenlenen terör saldırılarının yakalanan tek sanığı Kasab, babası tarafından, çocukken terör örgütü Leşkeri Tayyibe'ye satılmış.

Basına dağıtılan sorgu kayıtlarına göre Pakistan'da 3 ay özel bir eğitim aldıklarını söyleyen Kasab, kamptakilerin birbiriyle konuşmasının da yasak olduğunu söyledi. Kendilerine sadece bu işi büyük adam olmak ve öldükten sonra cennete girmek için yapmalarının telkin edildiğini açıklayan Kasab, polisin "Bunu cihad için mi yapıyorsunuz ?" sorusuna ağlayarak "Ne cihadı!" diye cevap vermiş.
26 Kasım 2008'de başlayan ve 3 gün boyunca Mumbai'nin güneyindeki lüks otellerin teröristlerce ele geçirilmesi ile süren saldırılarda resmi rakamlara göre 173 kişi ölmüş 308 kişi de yaralanmıştı. 3 gün boyunca polis ve komandolarla çatışan 10 terörist Mumbai terörle mücadele polis şefi Hemanth Karkare'yle birlikte birçok güvenlik gücünü de öldürmüştü. Teröristlerden sadece Ajmal Kasab canlı yakalanabilmişti.

Hindistan'ın, saldırıların ardında Pakistan istihbarat teşkilatı ISI'ın olduğunu iddia etmesi ile iki ülke ilişkileri tekrar gerilmiş ve barış süreci durmuştu. Uluslararası kamuoyunun da tepkisi ile Pakistan'da olayla bağlantılı birçok kişi tutuklanmıştı.