Çıplak ayaklı diva fırtınası

Son dönemlerde futbol ve müzik dünyasının önde gelen yıldızlarını ağırlayan Taşkent, bu kez 'Çıplak Ayaklı Diva' olarak bilinen Cesaria Evora'yi konuk etti.

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 16:12
ABONE OL
Kültür ve Sanat Vakfı, Fond Forum'un davetlisi olarak Taşkent'e gelen ünlü sanatçı Evora, başkente görkemli bir konser verdi. Sanatçının her zamanki gibi çıplak ayakla sahneye gelmesi ise dikkat çekti. Yaklaşık üç saat süren konseri aralarında değişik kesimden seyircilerin olduğu yaklaşık 4 bin dolayında kişi izledi. Fond Forum ve Kamalat Gençler Vakfının UNİCEF işbirliğiyle yaptığı gençlere yönelik 'Yeni Nesil' adlı festivalin gala konseri için gelen sanatçı, ilerleyen yaşına rağmen başarılı bir performans gösterdi.

Konser öncesi kısa bir konuşma yapan Evora, çocuklara yönelik düzenlenen etkinliklerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve seyircilerden konser süresinde coşkularını eksik etmemelerini, konsere ortak olmalarını istedi.

TAKILARI DİKKAT ÇEKTİ
Ellerindeki bilezik ve yüzükle de dikkatleri üzerine çeken Evora, boyundaki güneşi andıran madalya türü iri takısıyla da farklılığını ortaya koydu.

Afrika kıtasının batısında yer alan ve bir zamanlar Portekiz sömürgesinde olan adalar ülkesi Cape Verde'nin Mindelo kentinde dünyaya gelen ünlü sanatçı, sahnede hem duygusal ve hem de hareketi şarkılar seslendirdi. Sanatçının seslendirdiği bazı parçalara kendilerini kaptıran kimi seyirciler ise ayakta coşkulu hareketlerde bulundu.

SCOLARİ DANS ETTİ
Bu arada konser sonuna doğru Evora'nın seslendirdiği hareketli parçaya Bunyodkor'ın Brezilyalı çalıştırıcı Luis Felipe Scolari ve yanındakilerle dans ederek eşlik etti. Dünya'yı dolaşıp aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerde yüzlerce konser veren Evora, 2003'te Güncel Dünya Müziği kategorisinde 'Aşkın Sesi (Voz d'amor)' adlı albümüyle Grammy ödülü aldı.