Dünya Gıda Zirvesi'ne lüks damgasını vurdu

Açlıkla mücadelede yeni bir stratejinin onaylanması beklenen, İtalya'nın başkenti Roma'da toplanan Dünya Gıda Zirvesi'ne zengin ülkelerin liderlerinden hiçbiri katılmazken, zirveye, katılan yoksul ülkelerin liderlerinin ve lider eşlerinin israfçı tutumları damgasını vurdu.

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 11:10
ABONE OL
Libya lideri Muammer Kaddafi pazartesi gecesi bir villada parayla tutulmuş 200 hostese uzun bir konuşma yaparken, Tunus liderinin eşi Leyla Zine, moda devlerinin butiklerinin bulunduğu Via Condotti kasabasına giderken, konvoyu ile trafiği tıkadı. İtalyan gazetesi Il Messaggero, Leyla Zine'nin en lüks mücevher mağazası Bulgari'nin önünde çekilmiş bir fotoğrafını yayımladı.

Bu görüntüler BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) çağrısı ile toplanan zirvenin dünyadaki 1 milyar aç insanın sorunlarına çözüm bulmaktan uzak, sadece konuşulan bir toplantı olduğu eleştirilerini güçlendirdi.

FAO'nun gelişmekte olan ülkelerde tarımın geliştirilmesi için her yıl milyarlarca dolar yardım yapılması çağrısının 192 katılımcı ülke tarafından oy birliği ile reddedilmesi ile birlikte, daha başlamasının üzerinden birkaç saat geçmeden zirvenin başarısızlığı ilan edilmiş oldu.

Ev sahibi İtalya'nın Başbakanı Silvio Berlusconi dışında, G-8 ülkelerinin liderlerinden hiçbiri zirveye katılmaya gerek görmedi.

G-8 ülkeleri, İtalya'da Temmuz ayında yapılan toplantılarında açlıkla mücadele için yoksul ülkelere sürekli mali yardım yapılması yerine, bu ülkelerde özel olarak tarımın kalkındırılması amacıyla 3 yıllık bir dönem için 20 milyar dolarlık bir yardım paketini onaylamışlardı.

Ama Roma'daki zirveye katılan ülkelerin hiçbiri, FAO'nun yabancı yardım bütçelerinin yüzde 17'sini tarımın kalkındırılması için ayırma isteğini kabul etmedi.

BM yetkilileri, bu tarım yardımının yıllık 44 milyar doları bulacağını hesaplıyor.

FAO Genel Müdürü Jacques Diouf, zirvenin bu isteklerini reddetmesinden duydukları "üzüntü" ve rahatsızlığı açıkça ifade etti.