Ayrılan siyam ikizlerinden biri konuşuyor

Avustralya'da başarılı bir ameliyatla ayrılan siyam ikizlerinden birinin konuştuğu ve normal hareket ettiği bildirildi.

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 10:19
ABONE OL
Royal Children Hastanesi'nde ameliyatı yapan ekibin başkanı Wirginia Maixner, gazetecilere yaptığı açıklamada, ikizlerden Trişna'nın yoğun bakımdan çıkarıldığını belirterek, "Harika görünüyor, konuşuyor, her zaman olduğu gibi hareket ediyor. Olağanüstü bir biçimde iyi" dedi.

Maixner, Trişna'nın ikizi Krişna'nın ise bugün ilerleyen saatlerde yavaş yavaş yoğun bakımdan çıkarılacağını ifade ederek, ameliyatın, Krişna'nın vücudu ve beynindeki kan akışında daha fazla değişikliğe yol açması nedeniyle küçük kızın iyileşmesinin daha uzun zaman alacağını söyledi.

Wirginia Maixner, Krişna'nın durumuyla ilgili olarak bu gece ya da yarın sabah bir açıklama yapmayı umduklarını belirterek, dün yapılan MR taramalarında Krişna'nın beyninde hasar gözükmediğini kaydetti.

Gelecek ay 3 yaşına basacak olan ikizler, önceki gün 25 saat süren ameliyatla ayrılmıştı. Kızlara daha sonra 6 saat süren yeniden yapılandırma ameliyatı yapılmıştı.

Maixner, kızların iyileştikten sonraki ilk işlerinin yürümeyi öğrenmek olacağını da sözlerine ekledi.
Kafatasının bir bölümü, beyin dokusu ve damarlarını paylaşan siyam ikizleri, 2007'de Önce Çocuklar Vakfı tarafından bir yetimhanede bulunmuş ve Avustralya'ya getirilmişti.

Doktorlar, ameliyatın başarılı geçme olasılığının yüzde 25, kızlarda beyin hasarı oluşma olasılığının yüzde 50 ve ikizlerden birinin yaşamını yitirme olasılığının da yüzde 25 olduğunu söylemişlerdi.