UAEK İran'la gizli anlaşmayı yalanladı

İngiliz The Times gazetesinin İran'la gizli görüşme iddiasını yalanlayan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ülkeyi çaba göstermemekle suçladı. İran Dışişleri Bakanı Muttaki az zenginleştirilmiş uranyumu yurtdışına göndermeme kararı aldıklarını belirtip nükleer anlaşmayı zora soktu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) İran'la nükleer programı için gizli Eylül ayında gizli görüşmeler yaptığı iddiasını yalanladı. İngiliz The Times gazetesine göre, UAEK ile İran arasında görüşmeler ülkenin nükleer programını kurumun kontrolü altında ve çok az sınırlamayla devam etmesini öngörüyordu. Dün UAEK'nın web sitesinde yapılan açıklamada The Times'ın iddialarının tamamen asılsız olduğunu söyledi ve gazeteyi kaynaklarını yeterince sorgulamamakla suçladı. The Times'ın haberine göre UAEK Başkanı Muhammed El Baradey Eylül ayında 13 maddelik bir hem İran'ın hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin kabul edebileceği bir anlaşma hazırladı. Gazete, bu ayın sonunda görevi bırakacak olan Baradey'in anlaşmayı kendisi UAEK başkanıyken yapmak istiyordu. Gazete bilgileri bu konudan endişelenen ve gizli görüşmelere yakın bir kişiden elde ettiğini belirtti.

'İRAN HİÇ ÇABA GÖSTERMİYOR'
Gazetenin haberi UAEK'nun İran'ı nükleer programıyla ilgili bir anlaşma için hiç çaba göstermemekle suçladığı son raporundan saatler sonra geldi. Dün konuşan İran'ın Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ülkesinin düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışına göndermeyeceğini açıkladı. UAEK ile İran arasında yapılan müzakereler uranyumun yurt dışına yollanması esasına bağlı. Kurum İran'ın uranyumunu sağlık alanında kullanılabilecek nükleer yakıtla değiştirmesini ön görüyordu. Uranyumun Türkiye'de depolanması da gündeme gelmişti.

'TEK SEÇENEK DEĞİŞ TOKUŞ'
Muttaki düşünebilecekleri tek seçeneğin uranyumun yakıtla İran topraklarında değiş tokuş edilmesi olduğunu belirtti. ABD Başkanı Barack Obama Salı günü İran'la bir anlaşma konusunda umutsuz olduğunu ve İran'ın zamanının azaldığını belirtmişti. ABD eğer İran'la bir anlaşma sağlanamazsa ülkeye yönelik yaptırımların arttırılmasını istiyor. ABD İran'ın nükleer programını atom bombası yapmakta kullanacağı endişesini taşıyor. İran ise programın barışçıl hedefleri olduğunu belirtiyor.

BİZE ULAŞIN