Kabil'de "Obama pazarı"

Afganistan'ın başkenti Kabil'in merkezinde bulunan "Bush Pazarı"nın adı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı'na Barack Obama'nın gelmesinin ardından "Obama Pazarı" olarak değiştirildi.

Cuma 20.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009 12:28
ABONE OL
Obama Pazarı'nda, ABD üslerinde çalışan tercüman ve Afganlar tarafından çıkarılarak pazar esnafına verilen ABD yapımı eşyalar satılıyor. Birçok askeri malzemenin gizli olarak el altından satıldığı pazarda, bazı eşyalar ise açıktan satılıyor.

Müşteri kitlesini genellikle yabancı ve gençlerin oluşturduğu Obama Pazarı'nda ABD yapımı eşyaların yanı sıra ikinci el elbise, bot, yorgan gibi ihtiyaç malzemeleri de bulunuyor. Pazarda 100'ün üzerinde irili ufaklı dükkan yer alıyor. Bunların birçoğunda da ABD üslerinden çıkarılan ABD yapımı eşya ve askeri malzemeler bulunuyor.

Obama Pazarı esnafı Abdul Başir, "Genellikle ABD yapımı eşyalar bulunduğu için bu pazara Obama Pazarı deniliyor. Biz burada ABD askeri üslerinden çıkarılan eşyaları satın alıp satıyoruz. Bagram Hava Üssü'nden ve diğer askeri üslerden çıkarılan eşyaları satın alıp satıyoruz. Genelde müşterilerimiz ABD, Çin ve diğer ülkelerden gelen yabancılar ile Afgan vatandaşlar. Pazarda genellikle yabancı eşyaların bulunmasından ve çoğu eşyanın ABD yapımı olmasından dolayı pazara Obama Pazarı deniliyor" dedi. Başir ayrıca pazara ilgi çekmesi için ABD Başkanı'nın adının verilmiş olabileceğini söyledi.

Obama Pazarı esnafından Seyid Ferid ise, "Genelde ABD yapımı eşyaları pazarlıyoruz. Askeri gözlük, ısıtıcılı bardak, bunlar orijinal ABD yapımı mallar. ABD üslerinde bile pahalı cins mallar ama biz onlara nazaran daha ucuz veriyoruz. Bize ise orada çalışan tercümanlar getiriyor. Genelde bu malların alıcısı yabancılar oluyor çünkü üslerindeki pazarlara göre bizdeki mallar daha ucuz. Afgan vatandaşlarına göre bizdeki fiyatlar da yüksek. Ama bazı zengin ailelerin çocukları bu eşyalardan alıyor. Yabancılar
ise hem pahalı demeden alıyorlar hem de iyi para bırakıyor. Daha önce pazarımızın adı Bush Pazarı'ydı. Bush'un ABD başkanlığından gitmesiyle biz de pazarın adını Obama olarak değiştirdik. Obama Bush'a göre her yönden daha iyi. Eski Başkan Bush'ın, bu pazarın adının Bush olduğundan haberi vardı. Yeni Başkan Obama'nın haberi olup olmadığı konusunda bilgim yok. Ama duyarsa sevineceğini düşünüyorum. Genelde halk Bush ismini beğenmiyordu, hatta nefret ediyordu. Pazara Bush Pazarı dediğimizde halk tepki gösteriyordu. Ama Obama Pazarı dediğimiz zaman ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Ali Kala-I Fethullahi isimli genç ise, "Yeni malzeme ve eşyaların geldiğini duydum ve gelip dolaştım. Bir gözlük ve bir de kol saati aldım. Burada satılan mallar genelde ABD yapımı olduğu için daha sağlam ve güvenilir. Şimdi aldığım gözlüğün birçok özelliği bulunuyor. MP3 çaları bulunuyor, iş yaparken ya da gezerken istediğim müziği ve Kur'an-ı Kerim suresini dinleyebilirim" şeklinde konuştu.

Vücut geliştirme öğrencisi Mesud Haşimi de, "Buradan vücut geliştirmeye yardımcı olan bazı ilaç ve vitamin haplarını almaya geldim. Buraya gelen malzemeler ABD Bagram Üssü'nden ve diğer yabancı üslerden geldiği için güvenilir diye düşünüyorum" diye konuştu.

Halk arasında "Bush" ve "Obama Pazarı" olarak bilinen pazarın resmi adının ise Bazar-ı Ruz Arya olduğu öğrenildi.