Obama'nın en büyük sınavı

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçmesi durumunda en büyük icraatı olarak görülen sağlık reformu paketinin, yarın ABD Kongresi'nin üst kanadı olan Senato'da oylanması bekleniyor.

Cuma 20.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009 12:32
ABONE OL
Çarşamba günü sağlık reform paketinin son halini açıklayan Demokrat Partili Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, yarın oylanmasını umut ettiğini söyledi.

Senato Çoğunluk Lideri'nin ajandasındaki paketin Amerikan hükümetine 10 yılda getireceği maliyet 849 milyar dolar olarak öngörülüyor. Bunun yanında hazineye yıllık zararının 127 milyar dolar olarak hesap edilen reform paketinin açığının bir kısmı zenginlerden alınacak yüksek vergilerle kapatılacak. Yıllık geliri 250 bin dolardan fazla olan kimselerden alınacak 40 milyar dolarlık vergi ile reform paketinin hazineye maliyetinin yıllık 85 milyar dolara çekilmesi planlanıyor.

Reform paketi Senato'dan geçmesi durumunda Beyaz Saray'a gönderilecek. Obama'nın yıl bitiminden önce masasında imzaya hazır olmasını istediği reform paketine göre 31 milyon Amerikalı sağlık sigortasına kavuşacak.

Cumhuriyetçilerin şiddetle karşı çıktığı reform paketi, Demokratların Başkan John F. Kennedy'den bu zamana kadar hayalinde olan bir konu. 100 sandalyeli Senato'da reform paketinin geçebilmesi için 60 senatörün evet oyu vermesi gerekiyor.

Demokrat Parti'nin Senato'daki sandalye sayısı 58, bağımsızların sayısı ise 2. Bağımsız senatörlerin sağlık reformu oylamasında evet oyu kullanacağı öngörülürken 3 Demokrat Partili senatörün tam olarak paket için karar veremedikleri görülüyor. Demokrat Parti'nin kararsız olan senatörleri Mary L. Landrieu (Louisiana), Ben Nelson (Nebraska) ile Blanche Lincoln'ın (Arkansas) yarınki oylamada muhtemelen 'evet' oyu kullanacaklar. Özellikle Nelson ve Lincoln'ın sağlık reformuna evet diyecekleri yönünde Harry Reid'a söz verdikleri belirtilirken Landrieu'nun kesin kararını da oylamadan önce açıklayacağı bekleniyor.
Geçtiğimiz hafta Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden 218'ye karşı 215 oyla kabul edilen sağlık reformu paketinin Senato'da içeriğinin değiştirilmeden kabul edilmesi gerekiyor. Senato'da 2 bin 74 sayfalık paketinde yapılacak bir değişiklik Temsilciler Meclisi'nde yeniden oylanması anlamına geliyor.