En etkili 500 müslüman

ABD'nin Georgetown Üniversitesi'ndeki araştırmada listeye Türkiye'den 20 kişi de girdi. İlk 50'de Ortadoğu'daki kral ve emirlerin çoğunlukta olduğu listede 5'inci sırada Başbakan Erdoğan ve 28'inci sırada Cumhurbaşkanı Gül bulunuyor

Cumartesi 21.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
ABD'deki bir üniversite dünyadaki en etkili 500 Müslüman listesini yayınladı. Başbakan Erdoğan listede 5'inci sırada ve ilk 10'da yer bulan demokratik yolla seçilmiş tek lider. Ülkenin en önemli bilim yuvalarından Georgetown Üniversitesi'ne bağlı Stratejik İslami Çalışmalar Merkezi, dünyanın en etkili 500 Müslümanını seçti. İlk defa yayınlanan listede, 500 isimden 20'si Türk ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beşinci sırayla en üstteki isim. Ortadoğu ülkelerinin kral ve emirlerin çoğunlukta olduğu 50 kişilik ön listede Suudi Arabistan'dan Kral Abdullah birinci sırada ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından takip ediliyor. Fas Kralı Muhammed ve Ürdün Kralı Abdullah'ın üçüncü ve dördüncü sırada olduğu listeyi Erdoğan takip ediyor. 50 kişilik ön listede bulunan diğer Türkler ise vaiz olarak tanıtılan 13'üncü sıradaki Fethullah Gülen, 28'inci sıradaki Abdullah Gül ve 40'ıncı sıradaki İslam Konferansı Örgütü'nün başındaki Profesör Ekmelledin İhsanoğlu.

GÜL'ÜN AÇILIMI

Başbakan Erdoğan'ı popüler bir reformist olarak tanıtan liste kitapçığı, başbakanın bölgedeki sorunlarda aldığı arabulucu rolü ve Avrupa Birliği'ne yönelik çalışmalarını anlatıyor. Muhafazakar kökenli olduğu belirtilen başbakanın başörtüsü yasağını kaldıramaması ise başarısızlığı olarak görülüyor. Anıtkabir önünde çekilmiş bir fotoğrafı kullanılan Erdoğan için dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinin Başbakanı deniyor. Fethullah Gülen'i dini bir grup olan Nurcuların lideri ve vaiz olarak tanıtan kitapçık, Gülen cemaatinin nüfuzuna yer veriyor. Ayrıca baskı nedeniyle 1999'dan beri yurt dışında olduğu vurgulanıyor. Listede 28'inci sırada olan Cumhurbaşkanı Gül 'ün İslami bir geçmişe sahip ilk cumhurbaşkanı olduğu belirtiliyor, diplomatik ve sosyal açılımlardaki rolü, özellikle Ermenistan ve Kürt açılımı konusunda yaptıklarına yer veriliyor. Eşi Hayrünnisa Gül de 500 kişilik listede yer alıyor ve başörtüsü takan ilk cumhurbaşkanı eşi olduğu belirtiliyor.

AKADEMİK ÇALIŞMA

500 kişilik listenin ilk 50'si hariç bir sıralama yok ve diğerleri etki alanlarına göre değerlendirildi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Profesör Ali Bardakoğlu, gazeteci Ekrem Dumanlı, Profesör İbrahim Kalın ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan da listede yer buldu. Aynı zamanda listenin iki baş editöründen biri olan Profesör İbrahim Kalın'a, Profesör John Esposito yardım etmiş. Kalın'ın İslami felsefe ve Doğu- Batı ilişkileri üzerine çalışmaları var. Ankara'daki SETA düşünce kuruluşunun başında olan Kalın aynı zamanda Georgetown Üniversitesi'nde akademik pozisyona sahip. Georgetown Üniversitesi'nden John Esposito'nun da İslami incelemeleri bulunuyor ve uluslararası ilişkiler konusunda uzman.

EN GELİŞMİŞ MÜSLÜMAN ÜLKENİN BAŞBAKANI ERDOĞAN
Raporda, detaylı bir özgeçmişle tanıtılan Tayyip Erdoğan için, "En yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak en gelişmiş Müslüman ülkelerden birinin Başbakanı" dendi.

AÇILIMDA ROLÜ BÜYÜK
Cumhurbaşkanı Gül'ün, raporda Kürt ve Ermeni açılımında kilit rolü oynadığı vurgulanıyor. Gül, dün Emirgân'da çay bahçesinde vatandaşlarla çay içti.

BÜYÜK SAYGINLIK SAHİBİ
Listenin birinci sırasındaki Suudi Kralı Abdullah'ın Mekke ve Medine'nin koruyucusu olarak Müslüman dünyasında büyük saygınlığı olduğu belirtiliyor.

MODERN BİR ÜLKE ÇABASIYLA
Listede üçüncü sıraya yerleşen Fas Kralı Muhammed terörizm karşıtı hamleleri ve ülkesini modernleştirme çabalarıyla saygı görüyor.