"Türkiye arabulucu olsun"

Yaklaşık 1 yıldır gergin olan Türk-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için Türkiye'ye gelen İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'in çantasında Suriye ile arabuluculuk girişimlerini Türkiye'nin yeniden yürütmesi önerisinin de bulunduğu belirtildi.

Pazar 22.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009 15:28
ABONE OL
İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, Ben Eliezer'in bunun karşılığında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsrail'i ziyaret etme şartı getirdiğini yazdı.

Gazete İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde Ben Eliezer'in gezisi Başbakan Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak gerçekleştirdiğini kaydetti. İsrail'in Suriye ile yeniden başlatılacak olan görüşmeler için Türkiye'yi arabulucu olarak görmek istediği; ancak iki ülke ilişkilerinin Gazze saldırıları öncesindeki düzeye çıkarılmasını istediğini aktaran gazete, buna karşılık Türkiye'nin Gül'ün İsrail'i ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşmesi de dahil birtakım jestlerde bulunmasının istendiğini de kaydetti.

Haberde Türk-İsrail yıllık ekonomik konferansı için Türkiye'ye gelen Ben Eliezer'in iki ülke arasındaki askeri, ekonomik, stratejik ve diplomatik ilişkilerin normalleşmesi için gayret göstereceği, bu amaçla Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan da randevu almaya çalıştığı ifade edildi.
27 Aralık'ta başlayan ve 22 gün süren Gazze saldırıları sırasında ve sonrasında Türkiye İsrail'i en sert dille eleştiren ülkelerin başında gelmiş, Türk kamuoyu da ender rastlanacak bir şekilde tek ses olarak İsrail'i kınamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsviçre'deki Davos Forumu'nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e karşı gerçekleştirdiği çıkışıyla iki ülke ilişkileri tarihindeki en büyük krizle karşı karşıya gelmişti. Türkiye Konya'da gerçekleştirilen Anadolu Kaplanı askeri tatbikatından da İsrail'i çıkarmıştı.

Buna karşılık İsrail de Türkiye'nin Suriye ile sürdürülen görüşmelerdeki arabuluculuk rolüne son vermiş ve Türkiye'yi güvenilmez olarak ilan etmişti. Suriye ise Fransa'nın baskılarına rağmen Türkiye'den başka bir arabulucuyu kabul etmelerinin söz konusu olmadığını bizzat Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın ağzından deklare etmişti.

Gazete Erdoğan'ın İsrail karşıtı politikalara öncülük ettiğini öne sürerken, Gül'ün ise İsrail yanlısı durduğunu iddia ediyor. İki ülke ilişkilerindeki krizden önce karşılıklı ticaret 5 milyar doları geçerken, her yıl Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısı da 500 bine ulaşıyordu. (CİHAN)