Türkiye'nin önü açık

Avrupa Parlamentosu'nda önemli görevlerde bulunan isimler, Lizbon Anlaşması'yla Brüksel karar mekanizmalarının hızlanacağı ve Türkiye'nin üyelik sürecinin ivme kazanacağı konusunda hemfikir

Pazar 22.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) üç önemli grubu Hristiyan demokrat, liberal demorat ve yeşiller grubu üyeleri, Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu değerlendirdiler. SABAH'a konuşan AP'nin Türkiye Raportörü Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, İngiliz Liberal Parlamenter Andrew Duff ve Yeşiller'in Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, Lizbon sonrası AB karar mekanizmalarının hızlanacağını ve Türkiye'nin üyelik sürecinin ivme kazanacağını belirtiyorlar.

LİZBON İLE GENİŞLEME

Türkiye Raportörü Ruijten, "Lizbon Anlaşması ile AB'nin üyelik için belirlediği Kopenhag kriterleri artık temel unsurlarından biri haline geldi" dedi. AB'ye girişin artık zorlaşacağını, bununla birlikte karar mekanizmasının çok daha kolaylaştığını söyleyen Ruijten, Lizbon'la birlikte genişleme sürecinin önünün açıldığını belirtti. Öte yandan Yeşiller Eş Başkanı Bendit, "Lizbon'la sadece AB'nin genişlemesi devam edecek anlamına gelmiyor. Lizbon, AB'den çıkmak isteyen ülkelere de hak tanıyor. İngiliz muhafazakâr lider David Cameron, iktidara gelirse, İngilizlerin AB'den çıkması için referandum düzenleyebilir" dedi. İngiliz Liberal Parlamenter Duff ise, "Lizbon'suz Türkiye'yi AB'ye almak imkânsız olacaktı. Eğer daha güçlü ve daha federal bir AB yönünde karar alınmasaydı, Türkiye'yi kabul etmek mümkün olmayacaktı" dedi.

PAPANDREU KARTINI OYNAMAK

Bendit, Kıbrıs limanları açılması nedeniyle Türkiye'ye yeni yaptırım uygulanmasını beklemediğini ifade etti. Bendit, "Kıbrıs konusunda Papandreu kartını oynamak gerekiyor. Papandreu'nun Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde açılım perspektifini ortaya koyması Kıbrıs'ı etkileyebilir" dedi. "AB Konseyi, Kıbrıslı Rumların kuklası olmamalı" diyen Duff, aynı zamanda Türkiye'nin limanlarını açmasını istediklerini de söyledi. Türkiye Raportörü Ruijten ise, bazı müzakere başlıklarının askıya alınmasında Türkiye'ye karşı zaten yaptırım uygulandığını söyledi. "Eğer AB ile tam üyelik müzakereleri yapıyorsanız, aynı zamanda başkalarının haklarını da tanımak durumundasınız. Kıbrıs müzakerelerine ılıman bir havanın hakim olmasını istiyorsanız, lütfen bir şeyler yapın" çağrısında bulundu.