Filipinler'de ölü sayısı 57'ye çıktı

Seçim konvoyuna düzenlenen saldırıdan günler sonra ölü sayısı yükselmeye devam ediyor. Şimdiye kadar 22'si gazeteci olmak üzere toplam 57 kişi öldü

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Filipinler'in güneyindeki Maguindanao eyaletinde önceki gün bir seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 57'ye yükselirken, katliam mağdurları baş sorumlu olarak Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'nun destekçisi siyasetçiyi gösterdi.

BAŞKANIN DESTEKÇİSİ

Polis, görgü tanıklarının saldırının arkasındaki isim olarak Datu Unsay kasabası belediye başkanı Andal Ampatuan'ı işeret ettiğini belirtti. Ampatuan, Devlet Başkanı Arroyo'ya yakınlığıyla bilinen Maguidanao eyaletinin valisinini oğlu. Ülkenin güneyindeki Ampatuan kasabası civarında yapılan katliamdan sonra toprak altından cesetler çıkmaya devam ediyor. Dün 5 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Yetkililer, son 24 saatte 33 kişinin cesedinin bulunduğunu belirterek, ölenlerden 22'sinin gazeteci olduğunu söyledi. Filipinler'deki katliamda tek saldırıda ilk kez 22 gazetecinin birden öldürüldüğü kaydediliyor. Yetkililer, ölenlerden 33'ünün erkek, 24'ünün ise kadın olduğunu ifade etti.