Süslü kurbanlıklar sokaklarda gezdiriliyor

İslam dünyasının en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Pakistan'da Kurban Bayramı öncesinde sokaklarda en çok "süslü" kurbanlık hayvanlar göze çarpıyor.

Perşembe 26.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009 10:54
ABONE OL
Ülkenin "renkli kültürü" özellikle hayvan pazarlarında kendini gösteriyor. Kına yakılan, rengarenk kurdele ve boncuklarla süslenen kurbanlıklar pazarlarda satışa çıkarılıyor.

Pakistanlılar, aldıkları kurbanlıkları evlerine getirmeden önce mahalle aralarında gezdiriyor. Sokaklarda dolaştırılan kurbanlıklara çocuklar çalgılarıyla eşlik ediyor.

Bu yıl da Kurban Bayramı öncesi kırsal bölgelerden şehirlere getirilen hayvanlar kent meydanlarında satılıyor. Büyük baş hayvanlar 1200-1800, küçük baş hayvanların ise 150-300 TL değerinde bir fiyata satılıyor. Pakistanlılar daha çok inek, deve ve keçi gibi hayvanları kurban etmeyi tercih ediyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla cami ve evler de çeşitli renklerle ışıklandırılıyor.

Pakistan Hilal Gözetleme Komisyonu Başkanı Münib-ur Rahman, bu yıl Kurban Bayramının ülkede 28 Kasımda kutlanacağını açıkladı. Ülkenin kuzeyinde Peştunların yoğun olarak yaşadığı Serhat eyaletinde bayram bir gün önce kutlanacak.

Nüfusu 170 milyondan fazla olan Pakistan halkının yüzde 95'i Müslüman olarak biliniyor.