İşkenceci Douch beraatını istedi

Kamboçya'da Kızıl Kmerler rejimi döneminde Tuol Sleng cezaevinin müdürü olan Douch lakaplı Kaing Guek Eav, beraatini talep etti.

Cuma 27.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009 09:59
ABONE OL
Yaklaşık 15 bin kişinin işkence görüp öldürüldüğü cezaevinin, bütün dava boyunca suçlu olduğunu kabul eden eski müdürü Douch'ın, bugün başkent Phnom Penh'deki mahkemeden beraatını istediği açıklandı.
67 yaşındaki Douch, son kez söz aldı ve suçları kabul etti, ancak Pol Pot rejiminin üst düzey bir yetkilisi olmadığını ifade ederek, ''Mahkemeden beri serbest bırakmasını istiyorum'' dedi.

Douch'in beraat talebi avukatı tarafından da doğrulandı.

Mahkemenin başlamasından bugüne kadar hep suçlu olduğunu söyleyen Kaing Guek Eav'ın beraat talebinin, baştan beri izlediği tavra ters düştüğü yorumları yapılıyor.

Kaing Guek Eav'ın avukatı dünkü açıklamasında, itiraflarını dinlemeden müvekkiline 40 yıl hapis cezası isteyen savcıların, ''tarihle randevu fırsatını kaçırdıklarını'' söylemiş, müvekkilinin adli makamlarla işbirliği yapmasının, davaya önemli kanıtlar sunmasının ve itiraflarının hesaba katılmamasını eleştirmişti.

Söz konusu cezaevinde 1975 ile 1979 arasında 15 bin kadar kişiye işkence yapılmış ve sonra da bunlar öldürülmüştü. Bu davayla ilgili kararın 2010 başında verilmesi bekleniyor.