Obama davetsiz misafirleri kapıda karşılamış

ABD, Başkan Barack Obama'nın, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh onuruna Beyaz Saray'da verdiği yemeğe katılan davetsiz çifti konuşuyor.

Cumartesi 28.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 28.11.2009 11:25
ABONE OL
Beyaz Saray, tüm güvenlik önlemlerini ellerini kollarını sallayarak geçen Tarık ve Michaele Salahi çiftinin, yemeğin verildiği Mavi Salon'a, aralarında Barack Obama ile Singh'in de bulunduğu karşılama sırasından geçerek girdiklerini gösteren bir fotoğrafı Amerikan basınıyla paylaştı.

Fotoğrafta, Michaele Salahi'nin, kendisiyle tokalaşan Obama'nın sağ elini, her iki eliyle sımsıkı tuttuğu, Tarık'ın da olanları seyrettiği görülüyor. Singh ise bu sırada Obama'nın hemen solunda bulunuyor.

Daha önce çiftin, kontrolden geçtikleri için herhangi bir tehlike arz etmediklerini açıklayan gizli servis, çiftin, hiçbir sualle karşılaşmadan ve davetli listesinde olup olmadıkları kontrol edilmeden içeri girmesinden ve hatta Başkan Obama'ya tokalaşacak kadar yaklaşabilmesinden utanç duyulduğunu
açıkladı.

Gizli servis sözcüsü Jim Mackin, Salahi çiftinin yaka kartları bulunmadığını, prosedüre göre kartları dağıtan görevlinin, çiftin isimlerine rastlamaması üzerine Beyaz Saray veya Gizli Servis çalışanlarından birini çağırması gerektiğini, ancak bunu yapmayarak çiftin içeri girmesine izin verdiğini söyledi.

Tarık ve Michaele Salahi çiftinin, bir TV eğlence programına katılmak istedikleri, yaptıklarını facebook internet sitesinde anlattıkları ve kanıt olarak da o gece orada çektirdikleri bir fotoğrafı siteye koyduklarını belirtilmişti.