Obama'dan Ermenilere mektup

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecine desteğini teyit etti.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 17:11
ABONE OL
Obama, "Amerika Ermeni Dernekleri" (AAA) adlı ABD'deki şemsiye Ermeni kuruluşuna gönderdiği mektupta, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci hakkında, ''Bu tarihi sürecin her iki ülkenin geleceği için önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

AAA'nın sürece ilişkin endişelerini içeren bir mektubu Beyaz Saray'a göndermesinin ardından Obama, cevaben yazdığı mektupta, ''Ermenistan ile Türkiye arasında normalleşmenin ön şartsız ve makul bir zaman çerçevesinde ilerletilmesinde hemfikirim. 10 Ekimde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, normalleşmeye çerçeve sağlayacak protokolün tarihi imza töreninde ABD'yi temsil etti. Ermenistan ve Türkiye'yi, normalleşme sözünü yerine getirme yolunda ilerlerken, desteklemeye devam ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Mektubunda 1915 olayları için ''20'inci yüzyılın en büyük katliamlarından biri'' nitelemesinde bulunan Obama, gerçeklerin tam ve samimi bir şekilde kabul edilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

ABD Başkanı, normalleşme sürecinin ilerleyebilmesi için Ermeni ve Türk halklarının geçmişin gerçeklerine yanıt verebilmesi gerektiğini kaydederek, ''Önümüzdeki aylarda da normalleşme çabalarını kuvvetle desteklemeyi sürdüreceğiz'' ifadesine yer verdi.