Ölüm barlarına 10 yılda bin kurban

Rusya'da 109 kişinin hayatını kaybettiği yangında gece kulübünün tek çıkış kapısının bulunması faciaya göz göre göre "davetiye" çıkarttı

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
Dünya dün ihmallerle göz göre göre gelen iki bar faciası ile sarsıldı. Biri Rusya'nın Perm kentinde bir gece kulübünde havai fişek gösterisi sonrası yaşanan ve 109 kişinin hayatını kaybettiği ve 132'sinin de yaralandığı olay , diğeri ise Endonezya'nın Sumatra adasındaki bir karoke barda elektrik kaçağından çıkan ve 20 kişinin öldüğü yangın. Rusya'yı kana bulayan faciayı araştıran polis, ölenlerden 86'sının yangından değil tek çıkış kapısının bulunmasından dolayı yaşanan izdihamda ezilerek ve zehirlenerek öldüğünü açıkladı.

BAŞKAN'DAN TEPKİ: BEYİNSİZLER

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev bir günlük ulusal yas ilan ederken facianın sorumlularına 'beyinsizler' diyerek sert tepki gösterdi. 'Topal at' isimli gece kulübünün sahibi tutuklandı. Sumatra'da ise kabloların yanması sonucu çıkan yangının nedeni yine ihmalkarlık. Dünyada son 10 yılda eğlence mekanlarında ihmalkarlıktan kaynaklanan yangınlarla binden fazla kişi hayatını kaybetti.