Romanya cumhurbaşkanını seçiyor

Romanya'da iki hafta önce ilk turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu bugün yapılıyor. Seçmenler ikinci tura kalan görevdeki Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile Senato Başkanı Mircea Geoana'dan birini devletin bir numaralı koltuğuna oturtmak için 21 bin 706 sandıkta oy kullanıyor.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 14:23
ABONE OL
Türkiye saatiyle 07:00'da başlayan oy verme işlemi akşam 21:00'a kadar sürecek. Yurtdışındaki vatandaşlar ise 294 dış temsilcilikte kurulan sandıklara giderek oy kullanacaklar. Türkiye'deki Romen vatandaşları ise Ankara, İstanbul ve İzmir'deki konsolosluk şubelerinde oy kullanabilecek. Soğuk bir havada gerçekleşen seçimlere sabah saatlerinde özellikle yaşlıların ilgi gösterdiği görüldü.

Uzmanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılımın ilk turdaki yüzde 54'ün altında kalacağını tahmin ediyor. Ülke genelinde 60 binden fazla polis ve jandarma güvenliği sağlayacak. Seçimleri, başta Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olmak üzere birçok uluslararası kuruluştan gözlemciler de izliyor.

Romanya'da anayasaya göre cumhurbaşkanını 5 yıllığına halk seçiyor. 18 milyondan fazla seçmenin bulunduğu 22 milyon nüfuslu ülkede 18 yaşını dolduranlar oy kullanma hakkına sahip.

ROMEN CUMHURBAŞKANI ADAYI GEOANA: BUGÜN MİLLETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR GÜN

Romanya'da bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy verme işlemi devam ediyor. Adaylardan Senato Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti lideri Mircea Geoana oy vermek için 60 numaralı sandığa geldi. Basın ordusunun yoğun ilgisi altında salona giren Geoana, seçim masasında işlemlerini yaptırdıktan sonra eşiyle birlikte oyunu kullandı.

Medyanın görüntü almak için yarıştığı Mircea Geoana, yaptığı açıklamada, bugünün Romanya seçmeni açısından çok önemli olduğunu söyledi. Geoana , "Eminim ki, Romen halkı oy vermenin en doğru ve etkili bir yol olduğunu anlamıştır. Yeni yılda Romanya'ya istikrar ve yeni bir hükümet getirmesi dileğiyle ve değişim için oyumu kullandım. Bugün milletimizin geleceği için çok önemli bir gündür." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı adayı Geoana'nın ardından Romanya'dan en zengin işadamı Dinu Patiricu da aynı sandıkta oy kullandı. Eşiyle birlikte oyunu kullanan Poatiricu, değişim ve barış için oy kullandığını söyledi.