'Tampon bölgesiz bir ada görmek istiyoruz'

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Bryant, Kıbrıs'ta müzakerelerin olumlu gittiğini ve bu ay içinde Türkiye için çevre başlığının açılmasını umduğunu söyledi

Pazar 06.12.2009
ABONE OL
GEÇTİĞİMİZ hafta Kıbrıs'ta iki toplumun lideriyle görüşen İngiltere'nin Avrupa Bakanı Chris Bryant, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinin devam etmesi gerektiğine inandığını belirtti. Türkiye'nin de imza attığı Ankara protokolünü yerine getirmesi gerektiği görüşünü tekrarladı. Bakan Bryant, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın müzakereleri yeni yılda yoğunlaştırılıp hızlandırılması arzusunun çözüme yaklaşılmasında önemli bir süreç olduğunu vurguladı.

KIBRIS FIRSATI
"Biz Türkiye'nin dostu olarak AB müzakerelerinin sekteye uğramasını istemeyiz" diyen Bryant, Aralık'ta çevre başlığının açılacağını umduğunu söyledi. Erdoğan-Papandreu'nun yakın ilişkisinin Kıbrıs'a yansımasını çok olumlu bulduğunu söyleyen Bryant, "Kıbrıs için eşine rastlanmayan bir fırsat mevcut. Kıbrıs'ta iki lider, Talat ve Hristofyas'la yegane fırsat yakalamanın yanı sıra Ankara ve Atina hükümetlerinin de çözüm yolunu açması önem taşıyor" dedi. Bryant, "Biz insanların korunmak için orduya gereksinimi olmadığı barış içinde bir ada görmek istiyoruz. Askeri bölgenin olmadığı, Birleşmiş Milletlerin denetiminde bir tampon bölgenin olmadığı demek istiyorum.