5 çete üyesi ölüm cezasına çarptırıldı

Çin'in güneybatısındaki Yunan eyaletinde uyuşturucu kaçakçılığı, haraç alma, dolandırıcılık ve piyasaya sahte para sürme suçlarından yargılanan 41 çete üyesinden beşi ölüm cezasına çarptırıldı.

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 10:16
ABONE OL
Şinhua haber ajansı Kunming Orta Halk Mahkemesinin ölüm cezası verdiği sanıkların çete lideri Ciang Cietien, metresi Yang Cüfen, Yang'ın babası Yang Guoying ve çetenin önemli adamlarından Şie Mingşiang olduğunu bildirdi. Çetenin uyuşturucu kaçakçılığında kilit rol oynayan Li Vencay adlı kadın sanık da iki yıl ertelemeli ölüm cezasına mahkum edilirken, diğer 36 sanığa 18 ay ile ömür boyu arasında çeşitli hapis cezaları verildi.

İddianamede çetenin eyaletin merkezi Kunming şehrindeki 10 çay evi, internet kafe ve otelden fuhuş, haraç, şantaj, uyuşturucu satışı ve sahte para yoluyla yasadışı gelir elde ettiği ileri sürüldü. Ciang'ın işsiz ve sabıkalı akraba ve arkadaşlarından oluşan çetenin işlettiği çay evlerinde bir demlik çay için tehditle 1000 yüen (147 ABD Doları) hesap istendiği, para üstü olarak sahte para verildiği ve çetenin şehrin yakınındaki üç köyde sosyal düzeni bozduğu belirtildi.

Çin polisi, 2006 yılında organize suç çetelerine karşı uzun süreli bir kampanya başlattı. Geçen eylül ayının sonuna kadar ülke çapında çetelerle ilgili 1267 dava görüldü, 13 binden fazla çete çökertildi ve en az 89 bin kişi tutuklandı.