AB'den 'üzüntü' var ama sert uyarı yok

AB Zirvesi öncesi Brüksel'de bir araya gelecek AB dışişleri bakanlarının Türkiye'ye yaptırım içermeyen taslak bildiriyi onaylamaları bekleniyor

Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
AB Genel İşler ve Dış İlişkileri Konseyi, bugün Brüksel'de başlayacak iki günlük toplantısında 10-11 Aralık'taki Zirve'nin hazırlıklarını yapacak. Genel İşler Konseyi toplantısına ilişkin taslak sonuç bildirgesinin, 10 paragraftan oluşan Türkiye ile ilgili bölümünde, Ek Protokol'ün uygulanmaması nedeniyle duyulan "üzüntü" dile getirilirken bu konuda ilerlemenin gecikmeksizin beklendiği belirtiliyor ancak "yaptırım" öngörülmüyor. Toplantının ana gündem maddesini, 10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin hazırlıkları oluşturuyor.

KIBRIS'A DESTEK

Taslak bildirinin "Genişleme Stratejisi" başlıklı bölümünde Ankara'dan Kıbrıs müzakerelerine "aktif" destek vermesi istendi. Taslak bildirgede "Konsey, hükümetin, Kürt sorunu dâhil, demokratik girişiminden cesaret alıyor. Bu, bütün Türk vatandaşları için tüm hak ve özgürlükleri garantileyen somut önlemlere yol açmalı ve Güneydoğu'daki durum önemli ölçüde iyileştirmeli" deniliyor. Ayrıca AB Haber sitesi "Çevre" faslının yarın düzenlenecek Türkiye- AB Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda açılabileceği umutlarının suya düştüğü ifade etti. Brüksel'deki uzmanların "Müzakereler tam anlamıyla durdu. İlk önce Yunanistan, daha sonra da Kıbrıslı Rumların AB içinde Türkiye'ye karşı veto kullanmaları, süreci tam anlamıyla bloke etti" dediği belirtildi.