2 saat görüştüler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşme sona erdi.

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 22:18
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Beyaz saray'a gelişinde Erdoğan, ABD Protokol Şefi Capricia Penawac Marshall tarafından karşılandıktan sonra önce Roosevelt Salonu'ndaki Beyaz Saray Özel Defteri'ni imzaladı, ardından Obama ile görüştü. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada ABD Başkanı Barack Obama, "İran ile nükleer krizi aşma konusunda Türkiye önemli rol oynayabilir. ABD ve Türkiye teröre karşı ortak tavrını sürdürecek. ABD'de yerleşik Türk camiası sayesinde de çok iyi ilişkilerimiz var. Türkiye'nin de G-20 üyesi olması münasebetiyle de çok mali konularda birlikte olma fırsatı bulduk.

Türkiye'nin laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne inanan ve beraberinde çoğunluğu Müslüman bir ülke olması nedeniyle dünya barışına da büyük katkısı olacağına inanıyorum. Buradaki konuşmalarımız sırasında hem ABD'nin hem Türkiye'nin önem verdiği konuları görüşme fırsatı bulduk. Afganistan'a istikrarın getirilmesi konusunda gerek Türk halkına gerekse Başbakan Erdoğan'a teşekkürlerimi ilettim.

Hafta sonu yapılan seçimlerden sonra Irak'ta yapılanları da gündeme getirdik. Bölgesel barışı ele alırken İran'ın nükleer kapasitesini de ele aldık. Türkiye'nin bölgedeki varlığı bizim için bir güvencedir. Türkiye'nin NATO müttefiki olarak oradaki rolünün güçlendirilmesi ve yapabilecekleri üzerine de konuştuk.

Sayın Başbakan'a Türk-Ermeni ilişkilerinde de attığı emin adımlardan dolayı da teşekkür ettim. Bu yolda ilerlemesi için kendisini cesaretlendirmeye çalıştım. Terörist faaliyetlerine karşı savaşma anlamında dünyanın neresinde olursa olsun birlikteliğimizi vurguladık. Türk halkına son saldırıda verdikleri şehitler yüzünden başsağlığı dileklerimi de ilettim.

Son olarak da Başbakan'ın gösterdiği başarılardan dolayı kendisini tebrik ettim. Türkiye'de Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması durumunda kendisine vereceğimiz destekten söz ettim. Özetle Türkiye'yi ABD ile arasındaki bağların kuvvetleneceğine inanıyorum. Bu sadece NATO bağlamında olmayacak, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesiyle de olacak.

Daha önce Sayın Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül ile dile getirdiğim gibi, stratejik bir grup oluşturulmasını istiyoruz. ABD ile Türkiye arasında ticaret konusunda alınacak çok yollar olduğuna inanıyorum. Türkiye çok büyük bir ülke ve çevresindeki ülkeleri de etkileyen bir ülke. Türkiye için dost bir ülke, Sayın Erdoğan için de arkadaşım demekten mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, "İran krizinin diplomatik çözümü için üzerimize düşeni yaparız. İran için görüşmelerde arabuluculuk için hazırız. Ben de gerçekten çok çok teşekkür ediyorum; şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverliğe çok teşekkür ederim.

Sayın Başkan'ın ilk ziyaretini ülkemize yapmış olması ve orada Türkiye-ABD arasındaki dostluğu model olarak göstermesi, Türk siyaseti üzerinde ve bizler üzerinde farklı bir süreci işaret etmiştir. Artık model ortaklıkta ikili ilişkilerimizin içerisinin nasıl doldurulacağı adımları atılmıştır. Bunun ekonomik boyutu var, bilim sanatta, askeri alanda bir çok boyutu var. Bu süreci bizim tarafımızdan da takip edecek iki arkadaşımızı bizler tayin ettik. Başbakan Yardımcım Ali Babacan Bey ve Devlet Bakanım Zafer Çağlayan Bey ve çok yakından bu süreci takip etmek üzere aramızdaki bu ikili ilişkiyi çok yakıda daha ileri taşıyacaklardır. Tabii bölgesel müşterek attığımız adımlar var. Ortadoğu çerçevesinde, Irak'ta, İran nükleer projesinde Afganistan'da müşterek çalışmalarımız sürüyor ve Afganistan'daki şuandaki süreçte iki ay kadar önce gönderdiğimiz güçle üçüncü kez Türkiye komutayı almış durumda. Eğitim çalışmalarına verebileceğimiz destekler, şuana kadar attığımız adımlar ve bundan sonra atacağımız adımlar. Bunları görüşme fırsatımız oldu.

Enerji'de Türkiye artık transit bir ülke. Nabucco konusunda ciddi adımlar atmaya hazırız. Azerbaycan ile görüşmelerimiz devam ediyor ve bu konuda da olumlu mesafelerin alınacağına inanıyorum. Azerbaycan'ın yanında, orada petrol şirketleri var. Azerbaycan-Ermenistan arasındaki süreci aramızda görüştük, çok büyük önem arz ediyor.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ilgilendirmesi bakımından önemli. Minsk üçlüsü olarak ABD'den, Fransa'dan ve Rusya'dan ivmeyi yükseltmelerini görüştük. Bunun süreci çok çok olumlu etkileyeceğini söyleyebilirim. Türkiye olarak yönetim açısından bizler bu konuda kararlıyız.

Bir diğer önemli adım burada özellikle Türkiye'de terörle 5 Kasım 2007'de bu odada yapılan açıklama çok önemliydi. Bölücü terör örgütünü burada ABD, Türkiye ve Irak'ın ortak düşmanı ilan etmiştik. Çünkü terör tüm insanlığın ortak düşmanı. Burada İkiz Kuleler vurulduğu zaman terör karşısındaki hassasiyetimiz ne olduysa, her ülkedeki terör saldırısında da aynı tutumu göstermişizdir. Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yok.

Yine özellikle bölgede Türkiye olarak nükleer programa yönelik çalışmaları görüştük. Bu sürecin diplomatik yollarla çözümü noktasında bizim üzerimize ne düşüyorsa bunu yapmaya hazırız. İsrail-Filistin, İsrail-Suriye, tüm bunlarda üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız. Küresel barışın sağlanmasında başta ABD'nin üzerinde büyük görevler olduğuna inanıyorum. Zaman düşman kazanma değil, dost kazanma zamanı. Bu konuda el ele aydınlık yarınların dünyasına diye düşünüyorum" ifadelerini kaydetti.

Görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy katıldı.

Görüşmede ABD tarafından da Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile yardımcısı Tom Donilon, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Ulusal Güvenlik Konseyinin Avrupa İşlerinden Sorumlu Kıdemli Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Rahm Emanuel ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Phil Gordon da hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan, Obama'nın onuruna vereceği yemeğe katılmasının ardından kaldığı otelde bir basın toplantısı düzenleyecek ve temaslarını değerlendirecek. Başbakan Erdoğan'ın, TSİ 23.00 sıralarında John Hopkins Üniversitesi'nde, ardından SETA düşünce kuruluşunda programlara katılması öngörülüyor..