Sıkıyönetim bölgesinde çatışma

Filipinler'in sıkıyönetim ilan edilen güneyindeki Maguindanao eyaletinde geçen ay sonunda 57 sivilin siyasi hesaplaşma çerçevesinde katledilmesinden sorumlu tutulan yerel bir aşiretin mensupları ile polis arasında çatışmalar çıktı.

Pazartesi 07.12.2009 00:00
ABONE OL
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yerel aşiretin mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmalar meydana geldiği belirtildi. Çatışmalarda ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda ise bilgi verilmedi.

Filipinler'in Mindanao Adası'ndaki Maguindanao bölgesinde 23 Kasımda 57 kişinin öldüğü siyasi katliamla bağlantısı olmakla suçlanan Maguindanao Eyalet Valisi Andal Ampatuan Sr'nin tutuklanmasından kısa bir süre sonra Devlet Başkanı Gloria Arroyo, eyalette sıkıyönetim ilan etmişti.

Filipin Emniyet Genel Müdürü Jesus Versoza ve Genelkurmay Başkanı General Victor Ibrado, bölgede sıkıyönetim ilan edilmesinin gerekçesinin Ampatuan aşiretinin silahlı mensuplarının tehdit yaratması olduğunu açıklayarak, eyalette silahlı kişilerin şiddet eylemlerine kalkışabileceğini belirtmişti.

Tutuklanmasına direniş göstermeyen eyalet valisinin oğullarından biri olan ve ülkenin güneyinde bir özerk Müslüman bölgesinin yöneticisi Zaldy Ampatuan'ın da gözaltına alındığı bildirilmişti.

Valinin diğer oğlu, eyaletin bir kentinin belediye başkanı Andal Ampatuan Jr, görgü tanıklarının katliamın sorumlusu olarak göstermelerini yalanlamasına karşın 2010 bölgesel seçimleriyle bağlantılı siyasi katliamdan 3 gün sonra yetkililere teslim olmuştu.

Belediye Başkanı Ampatuan hakkında 25 kişiyi öldürmekten dava açılırken eyalet valisi babası ve ailenin 4 üyesi de katliamda rol oynamakla suçlanıyor.

Ampatuan Sr ve Jr, katliamdan sonra ihraç edilmeden önce Devlet Başkanı Arroyo'nun siyasi koalisyonunda yer alıyordu.

Ampatuan aşiretinden 3 kişi de katliamla bağlantılı olarak aranıyor.

Maguindanao eyaletinde 23 Kasımda seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 57 kişi ölmüştü. Ölenler arasında 27 gazeteci ve 22 kadın bulunuyor.

Polisin açıklamasına göre, Andal Ampatuan Jr ve 100 kadar silahlı adamı, siyasi rakibi İsmail Magudadatu'nun ailesi ile gazeteci grubunun bulunduğu konvoya otomatik silahlar ateş açtı.

3 binden fazla silahlı yandaşı olduğu tahmin edilen Ampatuan aşiretine bağlı paramiliter güçler, devlet için koruculuk da yapıyordu.

Filipinler'de diktatör Ferdinand Marcos'tan bu yana ilk kez sıkıyönetim ilan edildi.