Son umut Kopenhag

Bugün Kopenhag'da başlayacak olan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi küresel çevre felaketlerinin önüne geçebilmek için son şans olarak görülüyor. 130 devlet ve hükümet başkanının zirvenin kapanış toplantısına katılması beklenirken ABD, Çin, Hindistan ve Brezilya devlet başkanları seviyesinde temsil edilecek

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Bugünden 18 Aralık'a kadar Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenecek İklim Değişikliği Konferansı'na 190 ülke yetkililerini yollayacak. 130 ülkenin devlet başkanı veya başbakan düzeyinde temsil edilmesi bekleniyor. Onarılması güç çevre felaketlerinin önüne geçebilmek için son şans olarak görülen zirvede bağlayıcı bir anlaşma imzalanması beklentisi artmaya başladı. En çok çevre kirliliğine neden olan 4 büyük ülke, ABD, Çin, Hindistan ve Brezilya'nın devlet başkanları düzeyine temsil edilecekleri zirvenin kapanışına 130'a yakın ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarının katılacak olması anlaşma umutlarını arttırıyor.

DÖRT MADDE

Zirvede üzerinde anlaşma sağlanması umulan dört madde şunlar. 1- Gelişmiş ülkelerin sanayi üretiminde ortaya çıkan karbondioksit salınım miktarında uygulayacakları azaltma, 2- Gelişmekte olan ülkelerin sanayide ortaya çıkan karbondioksit salınımında uygulayacakları indirim, 3- Gelişmekte olan ülkelerin karbondioksit salınımında azaltmak için alacakları önlemlerin finansmanı, 4- Ve bu finansmanın nasıl kullanılacağı. İklim zirvesine ev sahipliği yapan Danimarka, zirve sonunda bağlayıcı bir anlaşma imzalanması için diplomatik çaba sarfediyor. Zirvede olası bir anlaşmaya temel oluşturması amacıyla Danimarka tarafından hazırlanan metinde, küresel sıcaklıktaki artışın iki santigrad dereceyle sınırlandırılması gerektiği vurgulanıyor. Bu doğrultuda, 2050'ye kadar karbon salınımlarının 1990'daki seviyeden yüzde 50 oranında azaltılması gerekiyor. Bu çerçevede, sera gazı salınımlarının 2020'den itibaren azalması hedefleniyor.

DÜNYA ÇAPINDA PROTESTOLAR
Dünyanın birçok kentinde zirveye katılacak liderlere baskı amacıyla gösteriler düzenliyor. İstanbul'da bir grup küresel ısınma karşıtı kampanyaya destek için Sultanahmet Meydanı'ndan Ortaköy'e pedal çevirdi.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR
Küresel ısınmaya karşı yapılmış ilk kapsamlı anlaşma 1997'de imzalanan Kyoto Anlaşması'ydı. Ülkeler 2012 yılına kadar karbon salınımlarını yüzde 5 azaltacaklarını taahhüt ettiler. O zaman dünyanın en fazla karbon salınımı yapan ülkesi ve şu anda Çin'den sonra ikinci olan ABD daha sonra anlaşmayı onaylamayacağını açıkladı. Kopenhag'da onaylanacak yeni protokolün, Kyoto protokolünün yerine geçeceği belirtiliyor.

'ISINMA POLİTİKASI GELİŞMEYE BAĞLI'
Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick Kopenhag'da karara bağlanacak küresel iklim politikalarının gelişmeye endeksli olması gerektiğini ve güçlü bir şekilde gelişen Hisdistan'da bile hala 400 milyon insanın hala elektriği olmadığını belirtti.

'TANRININ YAPTIĞINA SAYGI GÖSTERİN'
Papa 16. Benedict Kopenhag'daki İklim Değişikliği Zirvesi öncesi dünya liderlerine tanrının yarattıklarına saygı göstermelerini ve bunun da düzgün ve sorumlu hayatlardan geçtiğini belirtti.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN İTİRAZI
Birçok gelişmekte olan ülkenin şu an veya geçmişteki karbon salınımı bazlı bir politikayı reddedecekleri belirtiliyor. Bu ülkeler insanlarının hayat standartlarını yükseltmek için büyümeye devam etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu ülkelerin kişi başına düşen karbon salınım kotası istiyor ama bu da ABD tarafından reddedilecek.

KÜRESEL ISINMA NE DEMEK?
Dünya'nın iklim düzeni sürekli değişmekte. Geçmişteki değişiklikler her zaman doğal nedenlerden dolayı oluyordu. Bugün genel tanı iklim değişikliklerinin insan eliyle olduğu ve fabrikalar, arabalar, endüstriyelleşen tarım ve büyük çapta yok edilen ormanlar yüzünden dünyanın ortalama sıcaklığının yavaş yavaş artacağı ve gelecekte dünya çapında büyük felaketlere yol açacağı yönünde.

KÜRESEL ISINMA KORKUSU AZALIYOR
İngiltere merkezli Nielsen kamuoyu yoklama şirketi ve Oxford Üniversitesi'nin internet üzerinden 27.000 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre insanlığın yüzde 37'si küresel ısınmadan endişeli. 2007'de yapılan benzer bir araştırmada oran yüzde 41 çıkmıştı.