"Türkiye çantada keklik değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretine dikkat çeken diğer Batılı gazeteleri gibi The Daily Telegraph da İran faktörü üzerinde durdu.

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 12:09
ABONE OL
İngiliz gazetesi Türkiye'nin İran ile bağlarını güçlendirmesinden duyulan tepkilere işaret ederken, "Türkiye'nin angajmanı ancak İran'ı BM kararlarına meydan okumada cesaretlendirir ve böylece bölgedeki istikrarlaşmasını hızlandırır" görüşünü dile getirdi. Gazete, "Yeni politikası, (Türkiye'nin) çantada keklik olarak görülmemesi gerektiği uyarısıdır. Washington bunun farkında. Avrupa'nın çoğu ise farkında değil" diye yazdı.

The Telegraph gazetesince, "Türkiye'nin İran'daki etkisi gözardı edilemez" başlığı ile yayımladığı yorumda, "Türkiye'nin angajmanı ancak İran'ı BM kararlarına meydan okumada cesaretlendirir ve böylece bölgedeki istikrarsızlaşmasını hızlandırır" görüşünü dile getirdi. Yorumda şu savlara da yer verildi:

"TÜRKİYE İRAN İLE BAĞLARINI GÜÇLENDİRMESİ AMERİKALILAR İÇİN İNCİTİCİ"
"Amerikalılar için, nükleer silahları elde edebilecek bir ülke olarak İran'ı izole etmeye çalıştıkları bir dönemde, Türkiye'nin bu ülke ile bağlarını derinleştirdiğini görmek özellikle inciticidir. Washington uzun bir süredir Türkiye'nin stratejik öneminin farkında ve AB üyeliği başvurusuna güçlü bir destek veriyor. Ancak bu süreç, Fransa ve Almanya tarafından engelleniyor. 45 yılda dış politikalarının en başlıca hedefleri kösteklenen Türklerin doğuya yönelmesi şaşırtıcı değil."

Türkiye'nin İran ile ilişkisinin Tahran'ı BM kararlarında meydan okumada cesaretlendirerek bölgeyi istikrarsızlaştıracağı"nı öne süren gazete, şu yorumunu da yaptı:

"İran'a yakınlaşmasından duyulan kaygı, Türkiye'nin ticaret için hala Avrupa ve Amerika'ya baktığı, NATO üyesi olarak Irak işgalinde hayati rolünü oynayan bir hava üssünü sağladığı, Ermenistan ile diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmeyi kabul ettiği gerçeklerinin gözardı edilmesine neden olamaz. Türkiye, Kuzey Afrika'dan Hindistan'a kadar uzanan bölgedeki istikrarsızlık arkında kilit bir oyuncu. Yeni politikası, çantada keklik olarak görülmemesi gerektiği uyarısıdır. Washington bunun farkında. Avrupa'nın çoğu ise farkında değil."