Afgan valiliğinden NATO'ya suçlama

Afganistan'da Lehman valiliği, NATO kuvvetlerini sivilleri öldürmekle suçladı.

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 14:00
ABONE OL
Kabil'in doğusundaki valiliğin sözcüsü Ahmet Safi, AFP muhabirine, "Koalisyon kuvvetleri, dün gece Lehman'da Taliban'a karşı giriştikleri operasyonda 12 kişiyi öldürdü" dedi.

Sözcü, ölenler arasında biri kadın olmak üzere sivillerin de bulunduğunu, kaç sivilin öldüğünü belirleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

NATO sözcüsü ise, Afgan emniyet kuvvetleriyle birlikte yürütülen operasyonda sivillerin de öldüğü iddiasını yalanladı. Sözcü, "Bu tür suçlamalardan haberdarız, ama bu iddiaları destekleyecek kanıt yok" dedi.

NATO'ya göre, Armul köyü civarındaki operasyonda 7 Taliban militanı öldürüldü, 4'ü ele geçirildi.

GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇAN ASKER 4 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
Afgan askerlerinin, ülkenin doğusundaki Lehman vilayetinde NATO'nun saldırılarını protesto eden göstericilere ateş açtığı, açılan ateşte 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıkları ve bölgedeki Reuters muhabiri, askerlerin NATO'nun Lehman'daki saldırısını protesto eden göstericilere açtığı ateşte ölenlerin sivil olduğunu belirtti.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Lehman vilayetinde NATO güçleri tarafından düzenlenen saldırıda sivillerin de öldüğünü açıklamıştı.

Lehman Valiliği sözcüsü de operasyonda 4 evden toplam 12 sivilin hayatını kaybettiğini söylemişti. NATO ise operasyonlarda militanların öldüğünü belirtmişti.