Afganistan terk edilmeyecek

Salı 08.12.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Afganistan'a 30 bin takviye asker gönderilmesine ilişkin kararının ardından 16 bin askerin sevk emri aldığı bildirildi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates ise Afganistan'dan asker çekme planının öncelikli olduğunu söyledi. Amerikan askerlerinin sonsuza dek Afganistan'da kalmayacağının altını çizen Gates, Başkan Obama'nın 30 bin asker planını da savunduğunu dile getirdi. ABD'nin NBC televizyon kanalında yayınlanan "Meet the Press" adlı programa katılan Gates, "Bu konunun Irak'tan farklı olduğunu herkes anlamalı. Çünkü artık Afgan halkının sorumluluklarını üstüne alması gerekmektedir" ifadesini kullandı. Afganistan'ı 1989'da olduğu gibi terk etmeyeceklerinin altını çizdi. 30 bin askerin Afganistan'a sevk emri aldığı bilgisini ise ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Bryan Whitman açıkladı. Whitman, bin 500 deniz piyadesinden oluşan ilk grup askerin, bu ay sonundan önce sahaya ulaşacağını kaydetti.

HEDEF: AFGAN ORDUSU
Öte yandan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de verdiği bir söyleşide "çok yakın bir zamanda Afgan halkının kendi ülkesinin güvenliğinden sorumlu olması gerektiğini" dile getirdi. CNN'e konuşan Karzai, "Bu hükümetin 5 yılı dolmasına yakın bu yetkiyi almak istiyoruz. Bu bizim öncelikli hedefimiz" ifadelerini kullandı.

AFGANLARA DESTEK
ABD Savunma Bakanı Gates ve Dışişleri Bakanı Clinton Afganistan'dan çekilmenin öncelikli olduğunu ama ülkenin güvenliği sağlanmadan terk edilmeyeceğini belirttiler.