Cesetlere dayanamadı,kalp krizi geçirdi

Rusya'da Ural bölgesi Perm kentinde Cuma akşamı gerçekleşen gece kulübü yangınında ölenlerin sayısı 117'ye yükseldi.

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 12:44
ABONE OL
120 yaralıdan 28'inin durumu ağır. Parçalanmış cesetlere dayanamayan 64 yaşındaki Perm morg görevlisi Gennadi Burin kalp krizi geçirerek hayata veda etti.

7 Aralık tüm Rusya'da yas günü ilan edilirken, bayraklar yarıya indirildi. Televizyon ve tiyatrolarda eğlence programları iptal edildi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin Perm şehrinde bulunan 'Topal At' kulübünün önünde oluşturulan platformu ziyaret etti. Ölenlerin anısına bir demet gül bıraktı.

*OLAY YERİNDEN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

Tüm Rusya'da yangın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu ifade eden Putin, "Yangın güvenlik çalışmalarımızın yetersiz olduğunu kabul etmek zorundayız. Perm şehrindeki facia bize bu konuda ne kadar başarısız olduğumuzu göstermektedir." itirafında bulundu.

*FACİADA ÖLENLERİN YAKINLARI YASTA

Rusya genelinde elektrik altyapısının eski olması, alkol, sigara ile birlikte uyuma alışkanlığı yangınlara davetiye çıkarıyor. Eğlence mekanları, yurtlar, huzur evleri ve diğer toplu yaşam alanlarındaki yangın güvenlik önlemlerin yetersizliği ölümlerin artmasına neden oluyor.

HER GÜN ORTALAMA 42 KİŞİ YANARAK ÖLÜYOR
Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'nın verilerine göre ülkede her gün ortalama 42 kişi çıkan yangınlarda hayatını kaybediyor. 2008 yılı verilerine göre bir yılda toplam 15 bin 165 kişi yanarak öldü. Bunlardan 584'ü çocuk. Rusya'nın iki katı nüfusun bulunduğu ABD ise yangınlarda ölenlerin sayısı sayısı sadece 3 bin 400.

Gece kulübünde meydana gelen yangında hayatını kaybedenlerin ailelerine 500 bin ruble (16 bin 700 dolar) tazminat ödenecek. Rusya Başbakanı Putin daha önce 100 bin ruble olarak belirlenen rakamı beş kat artırdı.