27 yıl sonra gelen adalet

Şili'de adalet 27 yıl aradan sonra yerini buldu ve eski Devlet Başkanı Eduardo Frei Montalva'nın, Augusto Pinochet ile bağlantısı bulunan kişilerce zehirlenerek öldürüldüğüne kanaat getirildi.

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 11:43
ABONE OL
Şilili yargıç Alejandro Madrid, ülkeyi 1964-1970 yılları arasında yöneten Frei'nin 1982 yılındaki şüpheli ölümüyle ilgili belirsizliklere cevap kazandıran kararında, eski devlet başkanının daha önce açıklandığı gibi bir ameliyat sırasında mikrop kaparak ölmediği, Pinochet yandaşları tarafından cinayete kurban edildiği yargısına vardı.

Kimliği belirsiz bir kişinin, neredeyse 30 yıl önce yaptığı, Frei'nin ameliyat olmak için yattığı Santa Maria kliniğinde yavaş yavaş zehirlendiğine dair ihbarı temel alarak yapılan soruşturma sonucunda yargıç Madrid, Frei'nin uzun zaman yanında olan eski doktoruyla eski şoförünün de aralarında bulunduğu 6 kişiyi cinayetin sorumluları olarak gösterdi.

Frei'nin 7 çocuğundan biri olan Carmen Frei, Pinochet'nin kanlı diktatörlüğüne muhalefet eden babalarının ölüm nedeninden her zaman şüphe duyduklarını, babalarının zehirlenerek öldürüldüğüne dair kararın kendilerini haklı çıkardığını söyledi.