Aşiret 200 kişiyi daha öldürmüş

Filipinler'in Mindanao adasında 23 Kasımda 57 kişinin öldüğü siyaset bağlantılı katliamdan sorumlu tutulan aşiretin, daha önce de en az 200 kişinin ölümünden sorumlu olduğu öne sürüldü.

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 10:39
ABONE OL
Filipinler İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Leila de Lima, Maguindanao Valisinin Belediye Başkanı oğlu Andal Ampatuan Junior'a bağlı aşiretin, yönetimde olduğu süre içinde en az 200 kişiyi daha öldürdüğünü iddia etti.

Cesetlerin, Ampatuan'ın aşiretinin 2001'den beri yönettiği Maguindanao vilayetindeki bir toplu mezarlarda gömülü olduğunun düşünüldüğünü belirten de Lima, bu kişilerin aynı aşiret tarafından özel milis güçlerince öldürüldüğünü kaydetti.

De Lima, bu cinayetlerin görgü tanıklarının artık konuşabileceğini, aşiret üyelerinin yakalandığını söyledi. De Lima, bu toplu mezarların yerlerini söyleyebilecek görgü tanıkları olacağını, bu cinayetlerden bazıları hakkında bilgisi bulunan beş polis yetkilisinin bu aşiret aleyhinde tanıklık yapmaya hazırlandığını kaydetti.

Bu arada polisten yapılan açıklamada, şu ana kadar, 57 kişinin öldürüldüğü katliama doğrudan katıldıklarından şüphelenilen 161 kişinin tespit edildiği, şüpheliler arasında polis ve ordu mensubu kişilerin de bulunduğu belirtildi.

Andal Ampatuan Jr, siyasi katliamdan üç gün sonra yetkililere teslim olmuştu.

Belediye Başkanı Ampatuan hakkında 25 kişiyi öldürmekten dava açılırken, Ampatuan'ın babası ve ailenin dört mensubu da katliamda rol oynamakla suçlanıyor.

Maguindanao eyaletinde seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 57 kişi ölmüştü. Ölenler arasında 27 gazeteci ve 22 kadın bulunuyordu.

Polisin açıklamasına göre, Andal Ampatuan Jr ve 100 kadar silahlı adamı, siyasi rakibi İsmail Magudadatu'nun ailesi ile gazeteci grubunun bulunduğu konvoya otomatik silahlarla ateş açtı.
3 binden fazla silahlı yandaşı bulunduğu tahmin edilen Ampatuan aşiretine bağlı paramiliter güçler, devlet için koruculuk da yapıyordu.