Irak'ın kalbinde C4'lerle katliam

Bomba yüklü 4 ayrı araç ve bir intihar eylemcisi Irak'ın başkenti Bağdat'ı kan gölüne çevirdi. Beş ayrı yerdeki eşgüdümlü saldırılarda 127 kişi öldü

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Seçim krizini aşan ve 6 Martt'ta genel seçimlere gitme kararı alan Irak, yine eski günlerini hatırlatan patlamalarla sarsıldı. Dün sabah başkent Bağdat'ın beş ayrı bölgesinde tahrip gücü yüksek C4 patlayıcı yüklü 4 araç ve bir intihar eylemcisiyle düzenlenen saldırılarda 127 kişi hayatını kaybederken çoğu ağır 450 kişi de yaralandı. Yerel saatle 10.25 ile 10.30'da meydana gelen saldırılardan ilkinin İçişleri ile Çalışma Bakanlıklarının yakınında, diğer saldırıların Mansur bölgesinde bulunan Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun önünde, Kahire semtindeki Nida camisinin önünde, Şorca bölgesindeki Kışla'da meydana geldiği ve bu saldırılarda bomba yüklü 4 aracın kullanıldığı, Dovra semtindeki saldırının ise beline patlayıcı bağlamış bir intihar eylemcisinin üzerindeki patlayıcıları bir polis devriyesinde patlatması sonucu meydana geldiği belirtildi. Ankara, Bağdat'taki saldırıları şiddetle kınadı.

KAYIPLAR ARTABİLİR

Bağdat Operasyonları Sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata, saldırılarda Maliye Bakanlığı'nın yeni binası ile temyiz mahkemesinin hedef alındığını söyledi. Irak Yüksek Adalet Meclisi sözcüsü Abdusettar Bayraktar, temyiz mahkemesinin hedef alındığı saldırıda mahkeme çalışanları, güvenlik görevlileri ve mahkemeye bitişik olan Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'ndan öğrencilerin hayatını kaybettiğini, enkaz altında çok sayıda cesedin bulunduğunu kaydetti. Öte yandan güvenlik kaynakları, saldırılarda C4 patlayıcı türünün kullanıldığını ileri sürdü. Saldırıların meydana geldiği bölgelere giden tüm yolların yanı sıra Dicle nehri üzerindeki El Ahrar, Sinek ve Cumhuriye köprüleri trafiğe kapatıldı. Ekim ayında eş zamanlı bombalı saldırılar başkent Bağdat'ta en az 155 kişinin ölümüne yol açmıştı. Dün de çoğu çocuk en az sekiz kişi okula yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitirdi.