Trafalgar meydanında çevreci protesto

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da iklim zirvesi ile eş zamanlı olarak İngiltere'nin Londra şehrinde de protestolar devam ediyor.

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 11:53
ABONE OL
Zirveye katılan liderlere, "Bir anlaşmaya varın" çağrısında bulunan çevreci protestocular, Londra'nın merkezindeki ünlü Trafalgar meydanına kurdukları çadırda geceleyerek seslerini duyurmaya çalışıyor.
Soğuk ve yağışlı havaya rağmen, gün boyu çadırlarının ve meydana astıkları pankartların yanından ayrılmayan yaklaşık 50 çevreci, ilk etapta 48 saat yapmayı planladıkları protestolarını eğer engellenmezse, İklim Zirvesinin sona ereceği 18 Aralık'a kadar sürdürmeyi planlıyor.

Meydanda protestolarıyla ilgilenenlere çay, kahve ve yiyecek ikram eden çevreci protestocu Tim Johnson yaptığı açıklamada, yaptıkları protestoyla iklim değişikliği konusundaki farkındalığı artırmayı ve Kopenhag iklim zirvesine katılan liderlere iklim değişikliğiyle ilgili bir anlaşmaya varılması konusunda çağrıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Johnson, Trafalgar meydanını protesto mekanı seçtiklerini, çünkü bu meydanın Londra'nın en çok turist çeken yerlerinden biri olduğunu kaydetti. Basının ve halkın ilgisinin yoğun olduğunu da belirten Johnson, "Gördüğünüz gibi çok sayıda insan geliyor ve ilgileniyor. Buraya geliyor, çay içiyor, iklim değişikliği hakkında sorular soruyorlar ve daha sonra kendi aralarında konuşmaya, tartışmaya başlıyorlar, bizim istediğimiz tam da bu" diye konuştu.

Kopenhag'daki iklim zirvesi öncesi geçen haftasonu da Londra'da yaklaşık 20 bin kişi yürüyüş yapmıştı. Çoğunluğu çevreci örgütlerle yardım kuruluşlarından oluşan protestocular, dünya liderlerinden iklim değişikliğiyle mücadelede ortak hareket etmelerini talep etmiş ve bir anlaşmaya varılması çağrısında
bulunmuştu.

Birleşik Krallık'ı iklim zirvesinde, Başbakan Gordon Brown ile ülkenin Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Miliband temsil ediyor.